ze aan een panlat op te hangende bovenpannen niet, omdat deze in mortel op de samenvoeging, over den naad van de onderpannen gelegd werden. Tezamen vormden zij een gesloten dakschild, waar geen pannen kunnen uitwaaien. Deze romaansche pannen treft men slechts nog aan op enkele oude huizen in de oostelijke provinciën. De volksmond noemt ze mon niken-nonnen met de toelichting dat de monniken 'boven liggen. Te Zutphen zijn nog enkele daken met romaansche dakpannen. Toen de oude stadsmuur achter het huis Dat Bolwerck aan de Zaadmarkt in I94° gerestaureerd werd en daarbij een wachthuisje tegen den Drogenapstoren te pas kwam, werd dit ge dekt met echte oude romaansche pannen, afkomstig van een achteraf gelegen dakvlak van een oud huis. Door den oorlog werd het dak van dit wachthuis vernield, maar een deel van de dakpannen bleef be houden en zal bij de herstelling weder toegepast kun nen worden. Fig. 6. De dakbedekking met romaansche pannen is zwaar wegens de dikte der pannen en de dubbele dekking. Als een vereenvoudiging ontstond de gegolfde pan, algemeen bekend onder den naam van Hollandsche dakpan. Deze was reeds in de 16e eeuw in gebruik en bleef tot de machinale vervaardiging van onzen tijd. Deze gegolfde pan, van een nok voorzien en op latten gelegd, werd gelegd met de golf van de weer zijde afgekeerd. Derhalve waren linksche en recht- sche pannen noodig. De Hollandsche dakpan komt voor in tallooze afmetingen. De oudste zijn klein, de latere steeds grooter. Elke pannenfabriek maakte zijn eigen model, dat steeds iets afwijkt van andere. Vandaar dat, wanneer bij de restauratie van oude dak- vlakken bijpassende oude dakpannen benoodigd zijn, deze niet steeds vlot verkrijgbaar zijn. Het gaat er mede als met de oude handvormsteenen. Ook de kleur 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 25