stijlen en ook, vooral in de Graafschap, rond met één stijl, als een parapluie, kapberg genaamd, Fig. 4. De huizen in de steden werden oudtijds menigmaal gemaakt met houten wanden en rieten daken. Wegens de geweldige stadsbranden werd van stadswege alles gedaan, door keur en door geldelijke hulp, om de huizen te doen maken met muren van baksteen, met daken van harde dekking. Niettemin treft men in provinciesteden nog jhier en daar rieten daken aan zoomaar tusschen andere huizen. Rieten dak is in Nederland veel toegepast aan molens, omdat deze bedekking daarvoor uitermate goed geschikt was. De steile wanden van de schacht van den molen konden ermede gedekt worden met de gebogen vlakken, de hoeken en de opgeheven ge deelten waar dit nodig was. Ook de eigenaardige vorm van de afdekking, welke veelal nog draaibaar is, waar bij het geringe gewicht van belang was. Aan den molen heeft het rieten dak belangrijk medegewerkt tot ver hooging van de schoonheid van het landschap. Afb. 3. 3. Stroo. Op den hoogen zandgrond, waar riet niet voorkomt, worden de dakbedekkingen gemaakt van stroo, rogge- stroo. Dit moet voor dit bijzondere doel goed uitge- dorst zijn. Alvorens het stroo tot bossen gebonden wordt, moet het goed ontdaan zijn van veldgewas en onkruid, omdat deze ongewenschte toegift de dak bedekking niet ten goede komt. Het met zorg behandelde stroo wordt met strootouwen gebonden tot garven. Deze worden bij de aren gepakt, uitgeschud en op den harden grond gestompt om een vlak einde te vormen. Dan worden twee garven ge bonden tot een bos met twee strootouwen, een onder en een aan den kop. Dan worden ze nog eens gelijk 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 20