ondiepe gaatjes met een handvat dient om de riet stengels gelijk te kloppen. Met riet kan een monumentaal dak gemaakt worden. Daarvoor is eisch groote ondoorbroken dakvlakken, al of niet met golvingen, zooals dat te zien is aan de groote oude boerderijen. Afb. 8. Wanneer landhuisjes met riet gedekt worden en voorzien van dakvensters en schoorsteenen met looden omsluitingen, wordt het materiaal geweld aangedaan. Door de natuur wordt het rieten dak gekleurd. Een goed rieten dak doet 50 tot 100 jaar mede. Aan de binnenzijde ziet men de pluimpjes van de rietjes. Het is hoogst gevaarlijk daar met een lucifer of een kaarsje te komen, want dan kan plotseling de vlam langs den binnenkant van het dak slaan. Daarom moet de zolder van een bouwwerk met rieten dak ruim zijn en be hoorlijk verlicht. In de landhuisjes maakt men wel eens kamers onder het rieten dak, waarvoor dan tegen de bedekking een afsluiting gemaakt moet worden van stuc of iets van dien aard, met als gevolg, dat het vocht van het dak aan de binnenzijde niet drogen kan en alle hout en riet doet verstikken. Een rieten dak vormt de beste isolatie tegen warmte en koude. Daarom is een rieten dak voortreffelijk voor een boerderij. Met een rieten dak kunnen verschillende dakhellingen gemaakt worden, zelfs loodrecht opzij aan een ver hoogde inrijdeur of een zoldervenster, zooals de oude prent reeds aangaf, maar niet te flauw hellend, zooals wel eens gemaakt wordt aan de landhuisjes boven de dakvensters. Dan loopt het water niet voldoende af en blijft teveel in het rietdek, waardoor dit vergaat. In dezen tijd heeft men wel eens beproefd het rieten dak brandvrij te maken. Dan werd in een grooten houten bak met veel water leem en ammoniak ge daan en daarin het riet gelegd en daarna gedroogd. 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 18