een der zijmuren aangebracht is. Een uitvoerige be schrijving is te vinden in A.T. van Beuren „Vogels Studiebeurzen", Roermond 1897, blz. 8990. In de eerste helft der vorige eeuw was Kenneke, doch ter van Peter Bystervelt, gehuwd met Jan van Dijk (zie achterzijde graf kruis) en kreeg bij „magescheyd" van April 1735 den bouwhof te Lull, terwijl haar broer Godfried Bystervelt de goederen in het land van Cuyk gelegen, aanvaardde. Dit bezit behoort nog steeds aan de fam. van Dijk, welke laatste (evenals de fam. Beis- terveld) positis ponendis, de voordeelen der studie beurs kan genieten. Uit de genealogie der Bistervelts blijkt, dat zij, in tegenstelling tot de beteekenis van hun naam, in alle opzichten zeer vruchtbaar waren. Er zijn gezinnen met 10 tot 16 kinderen onder, terwijl groote bezittingen van woesten grond in vruchtbaar akkerland zijn ver anderd. Verschillende voorzaten behoorden bovendien tot de autoriteiten (Burgemeester, Pastoor, Schepe nen) terwijl anderen zich in overzeesche gebieden vestigden. Op het R.K. Kerkhof te Venray vindt men een graf monument van een zoon van Jacomina Bistervelds, den Zeer Eerwaarden Heer H. P. J. Poels, Pastoor, in 1853 te Venray overleden. Het leidekkersbedrijf schijnt met de Bistervelts steeds nauw verbonden te zijn geweest. De veronderstelling is niet gewaagd, dat vroeger familieleden, langs de Maas wonende, tot het leidekkersvak en den leien import zijn overgegaan, toen op last van hoogerhand in de steden de riet- en stroodaken moesten ver dwijnen. In den tijd, dat vorengenoemde Johannes Bistervelts zich. te Herpen vestigde, was het aantal leidekkers niet groot, zoodat een geschoold leidekker het geheele land 117

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 115