14Leisteen voor andere doeleinden dan voor dak bedekking. Het gebruik van leisteen in en buiten onze gebouwen, althans in een noemenswaardige hoeveelheid, heeft zich pas na den oorlog van 19141918, in het bij zonder na ide Jaarbeursexpositie van 1928 ontwikkeld en biedt nog vele mogelijkheden. Voorheen werd leisteen als plaveisel hier te lande niet toegepast, omdat men slechts beschikte over de lei steensoort A (zie sub 3) uit Frankrijk, België, Duitsch- land en Engeland, welke voor het beoogde doel on geschikt is. Van de verschillende soorten kiezel- of kwartsietleisteen B en C (zie sub 3) wist men weinig of niets. De voordeelen, welke kiezelleisteen biedt boven andere natuur- of kunstproducten, zijn reeds sub 3 vermeld. Met dit millioenen jaren oude natuurproduct, dat in groote hoeveelheden in den bodem aanwezig is en dat op eenvoudige wijze gedolven kan worden, kan veel gedaan worden. Niet in het minst aan de gebouwen, gewijd aan den eeredienst en andere gebouwen. Ten aanzien van den aard van het materiaal en zijn toepassing diene het volgende De productie aan de groeve geschiedt in platen door afkloving van de rots in verschillende grootten en dikten. De kleine niet gesorteerde platen van een dikte tot ca. 2 c.m. worden in verschillende standaardmaten tot ongeveer 60X60 c.m. gesneden, terwijl de grootere (tot 3 m.2) en dikkere platen van 2 tot 5 en meer c.m. dikte, in groote ruwe maten geleverd wor den. De grilligheid der natuur is oorzaak dat iedere groeve zijn bepaalde kwaliteit, structuur, meer of min dere grofheid en rechtheid van splijtvlakken en kleur nuance heeft. Hiervan worden de verschillende typen van tegels gemaakt, in standaardmaten, met zooge- "3 S

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 111