zetten, houden, evenals in de droge Zuid-Fransche lucht, de slechtste leien het 50 of meer jaren uit, ter wijl dezelfde, hier verwerkt, in 10 tot 20 jaren ver sleten zijn, overlangs springen of wegens hun pyriet- gehalte vol gaten komen. Als men volgens bovenge noemde cijfers theoretisch keus moest maken tusschen Rimogne- en Walesleien, zou men juist de slechtste goedkeuren en een handige koopman zou bovendien deze leien nog in tot 2/2 m.m. dikte kunnen leve ren met een „weervast"-goedkeuring van het keurings bureau. In het algemeen wordt aangenomen dat de beste leien uit het Silurische en Cambrium tijdperk komen en de kiezelleien de duurzaamste leien zijn in steden, zee lucht of fabriekscentra, waar rekening gehouden moet worden met zuur dakwater. Rook uit schoorsteenen en stof uit de lucht in samenwerking met regenwater, ver brandingsgassen en chemische dampen uit fabrieken, kunnen verschillende soorten natuursteen verteren, wanneer deze een bindmiddel bevatten, dat door zwa velig zuur wordt aangetast. Kiezelleisteen is zuurvast en bezit den grootsten splijtweerstand en groote druk- vastheid (2000 tot 3600 k.g. per c.m.2) en wegens zijn stroefblijvende eigenschappen is hij bij voorkeur ge schikt voor vloeren en trappen in gebouwen, waar de vloerbedekking bloot staat aan chemische inwerkingen, of voor plekken, waar druk geloopen wordt. Wegens zijn typischen eiglans en uiteenloopende kleurnuancen heeft hij een eigen bekoring en de toepassingsmoge lijkheden zijn dan ook onbegrensd. Hoewel zeer mooi, is hij wegens de enorme hardheid als dakbedekking niet zoo gemakkelijk te gebruiken en evenals bij andere zeer harde dakleisoorten wordt een speciale vakkundige verwerking en bevestiging ver- eischt. 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 106