weinig klank hadden, moeten wegens dezen keurings- eisch, terzijde gelegd worden. Terecht heeft de Afdeeling Onderzoek Bouwstoffen der Technische Hoogeschool te Delft reeds voor den oorlog op deze misstanden gewezen en getracht, door het verband tusschen theorie en practijk te herstellen, de vele tekortkomingen op dit gebied te verminderen. Voor een goede keuring zal noodig zijn: ie. Betere objectieve, pro-Nederlandsche leerstof en voorschriften ten aanzien van het oude traditio- neele en het moderne gebruik van dakleien en lei steen. 2e. Classificeering van kwaliteiten en eenvoudige, logische, aan de leisteenstructuur aanpassende modellen en soorten van dakleien, zooals deze in bepaalden norm van dikte, kleurnuancen, splijt- vlak en kwaliteit in massa geleverd kunnen wor den, waarvan dan 10 of meer monsters als ge middelde voor proeven en „Centraal Archief" aan bovengenoemde Afdeeling te Delft bewaard kunnen worden. 3e. In samenwerking met een ter zake kundige com missie, uit de leidekkerspatroons gekozen, zullen waardevolle studies over duurzaamheid, plaatse lijke gesteldheden (fabrieks-, stads- en zeelucht), historische en moderne productie- en dekkings- vormen gemaakt kunnen worden, die voor onzen import en voor oude en moderne gebouwen als norm genomen worden. De voornaamste eisch, welke aan een lei gesteld moet worden, is, dat zij tegen de invloeden van het weder en de omgeving bestand is. Voorts dat de productie vorm overeenkomstig de leisteenstructuur is, de lei een behoorlijke splijtingsdikte heeft van 4 tot 8 m.m. en aesthetisch bij het gebouw past. 104

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 102