zoodanige leien later veel minder onderhoud geven dan de rechtdradige leien (b.v. Rimogne leien). Over de rechtdradige (-lijnige) en homogene structuur van den leisteen werd reeds een uiteenzetting gegeven. Keuringseischen b, c, d. Vele der duurzaamste dakleien zouden volgens deze eischen afgekeurd moeten worden (wat ook inder daad gebeurd is) daar zij in hun mpoisten ongerepten ruwbehouwen vorm van deze voorschriften afwijken. Dakleien van oude 4 tot 8 m.m. splijtingsdikte en met 2 tot 3 eeuwen duurzaamheid als sommige Engelsche, Iersche, Duitsche of Noorsche leem- en kiezelleisteen- soorten, die wegens hun enorme hardheid soms een af zonderlijke verwerking noodig hebben en in andere landen bij millioenen verwerkt worden, werden hier te lande afgekeurd, terwijl vlakkeleien van papierdikte, of slechte dikke leisteensoorten, b.v. van Portugal, Westfalen, Iersche carboon en diverse Fransche en Bel gische soorten van 1040 jarige duurzaamheid de voorkeur kregen. Ondanks de slechte ervaringen wer den deze leien opnieuw „weervast" gekeurd. Keuringseisch e. Hier te lande zijn reeds millioenen Fransche leien, vaak in de meest onlogische vormen, die echter helder klonken als een bel, volgens dezen eisch goedgekeurd en aan groote gebouwen verwerkt. In de practijk kan men echter tal van gebouwen (vooral in steden of bij fabrieken met roetval) aanwijzen, waar deze leien op het dak binnen 5 tot 20 jaren vergaan waren en ver nieuwd moesten worden of wegens overlangs scheuren groote jaarlijksche onderhoudskosten en lekkages ver oorzaakten. Leien met een duurzaamheid van 23 eeuwen, dié 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 101