dunne Fransche, Belgische of andere leisteen, alles wordt goedgekeurd en verwerkt. Ons inschrijfsysteem dwingt de leidekkerspatroons, soms tegen beter weten in, leien te verwerken die het goedkoopste, maar niet het beste zijn, daar de beste zelfs in vele gevallen afgekeurd worden. Wie het laagste in prijs is heeft het meeste succes. Practijk en statistiek kunnen getuigen hoe weinig beste soorten dakleien daardoor hier te lande geïmporteerd en verkocht konden worden. In technische werken over keuringseischen van dak leien kan men het volgende lezen a. Bij voorkeur richting van de draad der laag in de lengterichting der lei. b. Goed knip- en hoorbaar. c. Schilvervrij. d. Geheel vlak. e. De hardheid van een lei moet zoodanig zijn dat een tusschen de vingertoppen vrij neerhangende lei een helderen metaalachtigen klank geeft, in dien men er met een hamertje tegen slaat. Zoo zijn er meer, meestal op de reeds beschreven 19e eeuwsche Fransche en Engelsche mode-leien afgestem de voorschriften, waaraan leien bij keuring moeten voldoen, de voorschriften van hun verwerking op het dak er nog maar buiten latende. Dat deze voorschrif ten gewijzigd en aan de practijk aangepast moeten worden, wordt nog met enkele voorbeelden duidelijk gemaakt. Keuringseisch a. Ieder vakman weet uit ervaring dat geen rechtdradige, maar juist de homogene structuur van leisteen de voorkeur geniet, omdat deze structuur voor alle lei en dekkingsvormen constructief te gebruiken is en 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 100