een onbekende is voortgekomen uit opname, niet uit fan tasie. Het kan zijn een vereenvoudigde copie van een vroegere kaart van een landmeter, omdat de kaartteeke- naars, (althans van dien tijd) hun werk fraaier afwerkten. Hier staat dus allerminst vast of dit blad oorspronkelijk is of een copie en wanneer het oorspronkelijke naar de werkelijkheid is gemaakt. Men moet er niet gemakkelijk over denken, een landschap met wateren en dorpen, met ontoegankelijke gebieden in teekening te brengen met be scheiden hulpmiddelen. Zoeken we op deze groote kaart de plek op waar Edam behoort te liggen, dan zien we daar vóór een haven uit de Zuiderzee een stad schetsmatig aangegeven, met torens en erbij geschrevenEdam. In de binnenzee erachter staat in oud handschrift: De Purmer. Bij een meer zuidelijk ge legen zeearm welke de Purmer verbindt met de Zuiderzee is weder een stad geteekend met erbijMonnikendam. Nog meer zuidelijk is een groot water „het tij" geheeten, het geen er twee keer in is geschreven. Daar ziet men weder een stad geteekend met erbij geschreven: Amsterdam. De onbekende cartograaf van de groote kaart en de vervaar diger van de kleine schetskaart van Croock waren het blijkbaar eens over de spelling der stadsnamen. Een ge deelte van de groote kaart is aangegeven op Afb. 2, sterk verkleind tot ongeveer 1 300.000- Het geteekende blad moet vervaardigd zijn ongeveer in het jaar 1535 en is een groot blad van 94 X 107 c.m., dat goed bewaard ge bleven is. 3. De zestiend'eeuwsche kaarten van Holland. In den aanvang der 16e eeuw ontwikkelde zich in Italië, als een uitvloeisel van de boekdrukkunst de illustratie, eerst de houtsnede, daarna de kopergravure, eerst voor mooie hoofdletters, kapitalen genaamd, toen voor afbeel dingen in den tekst of ook wel voor ingevoegde platen. Zoo is het te verklaren dat reeds vroeg in Italië land kaarten gedrukt werden, fraai versierde bladen in den stijl 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 9