den we veelal vergast op orgelspel, niet omdat een orgel concert op bepaalde uren is, doch vanwege de organist die in afzondering geniet van zijn kostelijk instrument in de majestueuse ruimte met prachtige acoustiek. Het groote orgel is reeds oud, van 1663 en werd sedertdien bij her haling aangevuld, hersteld of gewijzigd, het laatst bij de restauratie, toen het door een vakman geheel uit elkaar genomen en hersteld werd. Bij de rondwandeling ontdekken we in het Zuider transept nog twee zeer oude kerkbanken, gothisch snijwerk, afkom stig uit de Kleine kerk bij de afbraak. Thans gaan we zien in den uitgang aan de Noordzijde, gaan daar niet naar buiten, doch de trap op, een eikenhouten spiltrap van niet alledaagsche samenstelling, gemaakt bij de restauratie. Deze geeft toegang tot een merkwaardig vertrek, een on afgewerkte kamer uit de 15e eeuw, waarin men zich reken schap geven kan, hoe een vertrek toen was alvorens het voltooid en gemeubeld was. Een eveneens bijzondere nieuwe eikenhouten trap treft men aan in den N.W. hoek van de kerk, tegen den toren, als toegang tot de loopbruggen over de trekbinten in de kap en tot het inwendige van den toren. Zien we nog eens in den toren dan is daar het tevoren vernielde kruisge welf hersteld, waaronder de baren staan en ook het al oude offerblok. Zoo is dan de Groote Kerk te Edam door de restauratie, verdeeld over de jaren 1920 tot 1935, tot een schoon en indrukwekkend monument geworden. Het is vooral de kleur welke de schoonheid bevordert, door het eerherstel van de glazen en van het meubilair. Want de thans zoo fraaie kerkmeubelen in donkerkleurig eikenhout waren te voren geel geverfd in namaak eikenhout. In een practi- schen tijd bespaarde dat de arbeid van in de was boenen. In het Zuider portaal voert een steenen spiltrap omhoog, net andersom draaiend dan gemeenlijk. Deze trap voert naar de verdieping waar behalve een portaal, twee ver trekken zijn, waarvan de betimmering van na den brand is. Dat is de Latijnsche school met de Librye. Links is een 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 99