I zijn beschikking had. Wij schrijven had, want de voor zanger is uit den kerkdijken dienst verdwenen. Vermoe delijk dateert zijn sonor stemgeluid nog uit den tijd toen het orgel in de hervormde kerk nog niet behoorde. Het loont wel zeer de moeite de doopruimte binnen te gaan en vandaar de kerkruimte te overzien. Men heeft dan te vens uitzicht op de vaste banken welke tegen de over staande zuilen getimmerd zijn voor bestuurscolleges van diaconen, weesmeesteren en zooveel meer. Ook deze vaste banken, in veelhoekigen vorm om een zuil aangebracht is iets merkwaardigs voor het oude hervormde kerkinterieur. Daartusschen zijn, in alle eenvoud en bescheidenheid, de stoelen van de kerkgangers, eenvoudige zetels, welke bij de restauratie door een stoelenmatter van nieuwe zittin gen voorzien werden, brabantsche stoeltjes die in Brabant oudhollandsche stoeltjes heeten. Aan den Z. en N. kant sluiten de zuilenreeksen deze preek- kerk af. De westzijde is besloten door een afsluiting en een fraai eikenhouten portaal, een 18e eeuwsch stuk dat gemaakt is naar het voorbeeld van het oudere portaal van 1675 waardoor we binnenkwamen door het Zuider portaal. De Oostzijde is afgesloten met het eikenhouten hek, dat na den brand in de plaats kwam van het koperen choorhek. Dit afsluithek vertoont klassieke vormen met Dorische pilasters en Toscaansche colonnetten en vormt een onderdeel van de overige afsluiting van het verhoog de choor. Gaat men daar binnen dan gevoelt men zich in een afzonderlyke zaal met rondom een eikenhouten schot- werk met slechts twee kleine uitgangen in dezelfde stijl vormen als het groote hek. Banken rondom maken de ruimte tot een zaal voor bijeenkomsten. Men heeft daar in het middenvak het gezicht op een groote hoeveelheid fraai bewerkte grafsteenen. Deze grafsteenen alleen zijn de be studeering over waard. Bij de restauratie werden aan de hand der oude grafboeken alle zerken op hun plaats ge legd, want verwisseling of andere dwaasheden is in oude kerkgebouwen een gewone zaak43). Wanneer we op 't eind der week de kerk bezoeken wor- 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 97