Om Hem zoo te loven hier en hierna eewich in sijn Huys hier boven. Om van deze teksten te genieten, zoowel we gens den inhoud, wegens de calligraphische verzorging en tijdsopvatting, moet men deze bezichtigen en lezen in de rust van de kerkruimte, niet in een boek met de „be schrijving" van een bouwwerk. Om nu verder het kerkgebouw te bezichtigen moet men zich rekenschap geven van de moeilijke opgaaf, waarvoor men in den aanvang der 17e eeuw stond, om een afge brand bouwwerk dat gemaakt was voor den Roomsch Katholieken eeredienst, in te richten voor den Hervorm den godsdienst, waarvoor geen architectonische regelen bestonden. In dit licht gezien is de kerk te Edam een meesterstuk. Van allerlei prutserij die men in andere oude groote kerken aantreft, van binnenmuren, houten schot ten of iets van dien aard is hier geen sprake. De ruimte is heel gelaten, het schip ingericht voor de godsdienst oefening, het choor voor bijeenkomsten en de zijbeuken voor wandeling vrij gelaten. In het schip is dan de preekkerk. Tegen een der zuilen aan de Zuidzijde is de kansel bevestigd, een fraai stuk meubelmakerswerk uit het midden der 17e eeuw, toen de schepen uit Westindië zeldzame houtsoorten medebrach ten Daardoor is de preekstoel, welke klassieke vormen heeft, ingelegd met ebbenhout, waarbij het jaarcijfer 1649 benevens de initialen IH B van den maker. Het voetstuk is veel ouder, mogelijk afkomstig van een doop vont van vóór den brand. Het klankbord is daarentegen later, met Lod. XV vormen verwijzende naar de 18e eeuw. Om den kansel is de voor den Hervormden eeredienst merkwaardige doopruimte met de banken voor bepaalde functionarissen. Deze doopruimte, ook wel „doophek" en ook wel „tuin" geheeten is aan de achterzijde toegan kelijk onder „doopbogen" van gegoten koper als de kro nen, iets eigens van het Hollandsche land. Het houten hek dat de ruimte omgeeft is sierlijk gesneden. Aan de voor zijde is het gestoelte van den voorlezer, die evenals de predikant op den kansel, een fraaien koperen lezenaar tot 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 96