35. Glas RESTAURATIE, 1935. Dit venster was dichtgemetseld en werd weder open gemaakt. Hier werd in geplaatst een nieuw glas, ontwor pen en uitgevoerd door W. Bogtman te Haarlem. Het is een gedenkraam betrekking hebbende op de restauratie van het kerkgebouw met toebehooren in de jaren 1920— 1934. Als laatste venster aan de Zuidzijde van de kerk vormt dit een afsluiting en beëindiging. Zoo zijn we dan rondgewandeld langs de gebrandschil derde glazen, welke in de Sint Nicolaaskerk van Edam zijn aangebracht en welke daar in hun rust en eenzaam heid een schoonheid tentoonspreiden zcoals op slechts weinig plekken te aanschouwen valt.42) Zien we in de geweldige kerkruimte om ons heen, dan trekken de aandacht de glimmende kerkkronen, die zoowel in het schip als de zijbeuken hangen. Vóór de restauratie waren slechts enkelen aanwezig. De overigen werden, uit elkaar genomen in kisten aangetroffen op een zolder evenals de luchters welke men nu op kerkbanken ziet. In een practischen tijd waren deze weggenomen omdat men ze niet noodig had; dat spaarde tevens den arbeid van poetsen. Vooral de groote kaarsenkroon in het schip is een prachtstuk; bij meer nauwkeurige beschouwing ziet men kleurige wapenschildjes onder de ophangoogen, wel ke evenals bij de kerkglazen de herkomst betreffen. Iets anders dat de aandacht vraagt, is de aanwezigheid van wandborden, sierlijke onderdeden in donkere kleur tegen witte wanden. Dit is eerst een groot bord onder het glas Haarlem, tegen den Oostelijken muur van den Noor delijken zijbeuk, met sieraad en een fraai opschrift in gothische letters, betrekking hebbende op Haarlem en het glas daarboven. Vier andere wandborden, in aanverwante kunstuiting, ver halen van de historie van Edam en de wijze lessen welke daaruit te putten zijn, sluitende met de wijze woorden: 97 Edam 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 95