vatting overeenkomende met het tevoren vermelde glas 8 van de Admiraliteit van Amsterdam, waarschijnlijk werk uit hetzelfde atelier. 27. Glas GECOMMITEERDE RADEN, 1607. Hier is de Zuidzijde van het transept, een groot venster dat geheel gevuld is met het kleurige glas, een geschenk van de Gecommiteerde Raden van Westfriesland en 't Noorder kwartier. Op een versierd voetstuk is een architectuurcom positie met hoofdgestellen en bogen, waarvan de vakken gevuld zijn met wapenschilden, schildhoudende leeuwen, figuren en sieraden. Boven is de gerechtigheid en bazuin engelen. Bij eene restauratie in 1886 werd dit glas vrijwel geheel overgeschilderd, waardoor de geelbruine kleur ont stond. Het geheel vormt een zeer kleurig tafereel in het schoone kerkinterieur. 28. Glas GECOMMITEERDE RADEN, 1625. Dit glas is een schenking van de Gecommiteerde Raden van Holland en Westfriesland. Het middenmotief is het wapen van Holland. Verder oorlogsattributen. Dit glas is een voorbeeld van wat meer late glasschilderkunst, uitge voerd vrijwel zonder toepassing van gekleurd glas en ge heel in grisaille. Doordat het nogal geleden had moest bij de restauratie vrij veel bijgemaakt worden. 29. Glas ZOUTSIEDERS, 1625. Een paneel met inschrift wordt gedragen door dolfijnen, waarboven tafreelen uit het zoutsiedersbedrijf met de groote kuip in het midden. Daarboven een tiental wapen schilden met merken en wapens van de eigenaren van zoutkeeten. Verder versieringen en zoutsiedersgereed- schap met in het maaswerk bazuinblazende figuren. Dit groote en kleurige glas is een fraai voorbeeld van latere glasschilderkunst, zonder toepassing van gekleurd glas en geheel in emailverf. 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 93