op de juiste plaats op aangegeven. Omdat bezwaarlijk ver wacht kan worden dat de teekenaar, om zijn schetsmatige afbeelding te maken, even het gewest heeft afgestapt en opgemeten, dient aangenomen dat hij een kaart tot voor beeld moet hebben gehad. Er moet derhalve een oudere kaart bestaan hebben, welke verloren is gegaan, een ge- teekend blad van Holland, waarop de dijken en steden aangegeven waren en dat berustte op waarneming en me ting ter plaatse, op echte cartographie. Wellicht komt dit blad te eeniger tijd nog voor den dag. Op te merken is dat het kleine blad, met de pen met bruine inkt op papier ge- teekend en een weinig met kleur gewasschen, het Oosten naar boven heeft, een teekenwijze die op nog enkele oude kaarten voorkomt, doch die den hedendaagschen beschou wer vreemd aandoet, aangezien hij gewend is alle kaarten te zien met het Noorden naar boven en daar zoodanig me de vertrouwd is dat hij aan den hoofdvorm onmiddellijk het afgebeelde land of gewest herkent. Al met al is dit primitieve schetskaartje ongetwijfeld gegrondvest op een betere en meer uitvoerige kaart welke onbekend is en geeft ons Croock slechts de aanduiding dat het begin der carto graphie van Holland nog verborgen is, dat niet bij bena dering vast te stellen valt wanneer het gewest voor het eerst in kaart is gebracht. Op het kaartje zijn tal van plaatsnamen bijgeschreven in het voor dien tijd gebruikelijk handschrift en in de toen gangbaar zijnde spelling. Er is op te lezen enckhuysen, horen, alckmar, monyckendam, harlem. Maar tot onze verbazing lezen we edam en amsterdam, beide namen ge speld als thans gebruikelijk is. De spelling Edam is der halve al erg oud en vriend Croock geeft er in 1529 het eerste cartographische voorbeeld van. Volgende op deze kleine kaart en voor wij komen aan de prachtige gedrukte bladen welke daarop volgen, dient ge noemd te worden een geteekende kaart, een flink groot blad van ongeveer een meter in 't vierkant, waarop Noord Holland is afgebeeld met het Oosten naar boven, evenals bij de voornoemde kleine kaart.5)- Deze teekening van 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 8