7. Glas. HOLLANDIA, 1606. Dit zeer groote glas vult het geweldige venster van het Noorder Transept. Het is een schenking van de Staten van Holland en Westfriesland. Ieder der 32 stemhebbende steden verkreeg in dit glas een paneel. De middel versiering is een groote cartouche met de Hollandsche Tuin en veel andere sieraden. Dit monumentale glas is van goede tech niek in emailverf; voor de wapens is gekleurd glas toe gepast. 8. Glas ADMIRALITEIT AMSTERDAM, 1607. In dit venster is bij uitzondering het oude vensterharnas, met verdeeling door 4 stijlen en gothisch maaswerk. De onderste paneelen worden gevuld met een cartouche tusschen zuilen en een opschrift, waarboven een Spaan- sche galei. Daarboven een over 12 paneelen uitgestrekte ovale ring met terzijde allegorische figuren en arabesken en gevuld met het wapen van de Admiraliteit van Am sterdam, alles tegen een achtergrond van architectuur van hoofdgestel met obelisken. Dit fraaie glas is van goe de glasschildertechniek, hier en daar met toepassing van gekleurd glas. 9. Dit venster, gelegen boven het Noorderportaal, is steeds gesloten geweest, ook vóór den brand van 1602; vandaar dat het oorspronkelijk maaswerk nog aanwezig is. 10. Glas DORDRECHT, 1606. De voorstelling is verwant aan het glas dat de stad Dor drecht in 1597 schonk aan de kerk te Gouda, hetwelk was ontworpen door den glasschilder Adriaen de Vrije. Tus schen vier groote zuilen is afgebeeld de Hollandsche Tuin, waarin de Dordtsche stedemaagd. Daarboven is een guir lande van bloemen en vruchten. Dit glas is gemaakt door te Edam werkende glazenmakers. Het is slecht bewaard 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 88