87 vens de geheele oostzijde, de veelhoekige choorsluiting en de vlakke beëindiging van de zijbeuken» Daardoor kwamen de transeptgevels terug te liggen bij de zijmuren der zij beuken. Het Noorderportaal, dat blijkens de vormen zeer oud is, behoort tot de eerste bouwcampagne; het zuider portaal en de Librije moeten gemaakt zijn na de ver grooting. Nadat het kerkgebouw de verwijdering van altaren en an dere sieraden bij den aanvang der Hervorming te Edam in 1572 had medegemaakt en daarvan in architectoni- schen zin niet beter geworden was, kwam in 1602 de ge weldige brand welke ten gevolge had dat alles wat aan het bouwwerk brandbaar was, verdween en slechts overbleven de muren, de zuilen en de schacht van den toren. Welk een kracht moet er toen van Edam zijn uitgegaan om de kerk weder te herstellen, niet op een noodhulp manier maar goed, er een eikenhouten kerkkap op te zetten zoo goed gemaakt dat slechts vakkundigen kunnen zien of deze oorspronkelijk en gothisch is of later gemaakt en om de kerk zoo kostelijk uit te rusten met alles wat daar nu nog te bezichtigen is. Slechts één houten voorwerp is den kerk brand ontsnapt. Het is de klok welke stond onder het ge metselde gewelf van het Noorderportaal en nu staat in de Kerkeraadskamerhet koperen slagklokje draagt tot rand schrift: 1568 VERBVM DOMINI MANET IN ETERNVM Na wat rondgewandeld te hebben komt het eerst in aan merking om bezichtigd te worden wat het meest de aan dacht trekt. Dit zijn de kleurige gebrandschilderde gla zen. Deze verkeerden vóór de restauratie van de kerk in slechten staat; ze werden kunstvol en verantwoord her steld door den glasschilder Willem Bogtman te Haarlem in de jaren 1920—1932. Daarvoor werden de glazen eerst geteekend en gefotografeerd in den staat zooals ze waren, uitgenomen, in het atelier uitgelegd, de glaasjes uit het verteerde lood genomen en deze met nieuw lood weder in elkaar gezet, waarbij nog wel wat meer te pas kwam. Om de glazen te bezien begint men in den Noord West hoek

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 85