zen, ook naar Ned. Indië, naar Bali werd Edam geleide lijk de woonstede, hoewel het lang niet gemakkelijk was daar in te burgeren en de strijd voor het behoud der schoonheid van het stadje toen nog een onbegonnen zaak was, welke vele teleurstellingen moest opleveren. De kun stenaar verzamelde zwervende bouwfragmenten en gevel- steenen en paste deze toe aan zijn huis en aan de huisjes welke hij, wegens het uitzicht, aan den overkant maakte. Hij vertelt ervan in zijn boek, maar tevens van de aftake lende schoonheid van Edam en omgeving, van Broek en van Volendam, van de vele buitenlandsche schilders die naar Volendam en Edam kwamen maar later niet meer. Dat ging zoo door tot tenslotte het vochtige klimaat den kunstenaar, die zooveel dagen zijns levens in het Zuiden vertoefd had, te machtig werd en hem naar Florence deed overstappen; dat was rond 't jaar 1920. Daarna kwamen er nog wel eens bezoeken aan Edam maar niet veelvuldig. Toch bleef de belangstelling, want thans wordt het oude huis aan de Voorhaven, met den fraaien gevel, vlak bij 't stadhuis, de laatste eigendom welke hij te Edam behield, met zorg gerestaureerd, al was 't alleen maar om te Edam, tot in lengte van dagen te doen naleven wat Nieuwenkamp trachtte voor Edam te doen, het behoud der schoonheid van de stad. Maar hij kwam te vroeg, men begreep hem nog niet. Er moest nog veel bedorven en gesloopt worden alvorens het besef zou doordringen. Niettemin is deze kunstenaar met zijn fijnen, artistieken geest daarvan de grondlegger geweest. Door een geschenk aan de Kerk voogdij werd een begin gemaakt met de restauratie van de gebrandschilderde glazen in de Groote Kerk, wat weer de aanlooper is geweest voor de restauratie van het geheele kerkgebouw, hetwelk plaats had in de jaren 1923—1934. Bij deze restauratie werd ook de toren betrokken welke inmiddels in eigendom was overgegaan van de Gemeente op de Ned. Herv. Gemeente. Op het glas Haarlem, dat de aanlooper was voor het eer herstel van het machtig bouwwerk staat geschreven: VICIT VIM VIRTUS, zijnde Deugd overwint geweld. 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 80