door de Zeggelich tot in de stad Alemair- Heel dat water gebied had nog een wijde afvoer, Crommeye genaamd, waaraan een dorp van dien naam was gelegen en welke breede kreek uitkwam in een formidabel water, Ye ge naamd, aan welks Zuidkant Amstelredam was gelegen, op de plek waar de Amstelle in de Ye uitkwam. Voor de kust lag een driehoekig eiland, Marken genaamd, waarop een dorp met kerk, Markerhoeft geheeten. Dit eiland was blij kens de kleur op de kaart zeeklei, evenals de stroken en landtongen buiten den zeedijk. Dit was, volgens bestu deerde kaartenkenners, het aanzien Van het landschap rondom Edam in 't jaar 1300. Zij leeren ons tevens dat Yedam niet gelegen is in Waterlant zooals wel eens ge dacht wordt, maar in de Zevanc. 2. De kaart van Croock Op de tentoonstelling voornoemd, waar veel voor den dag kwam wat onbekend of moeilijk te bezichtigen was, vorm de een klein blad van 30 X 40 c.m. het oudste stuk. Het was een geteekend kaartje van Noord Holland, met aan de achterzijde -j- 1529 Wawaterlant perfecht by croock Waterlant mit Westvrieslant. De eerste vraag welke rijst is: wie was croock? De teekenaar, een vroegere bezitter? Dan: waarvoor heeft deze primitief geteekende kaart ge diend? De bewerker van een wetenschappelijke cartogra- phische studie naar aanleiding van voormelde tentoon stelling3) merkt terecht op dat dit stuk behoort kan heb ben bij het Brusselsche plakkaat van 1529, waarin de dij ken en watermolens ter sprake kwamen- Het komt, vroeger en nu inderdaad voor dat bij een belangrijk juridisch stuk een kaart gevoegd wordt en er zijn tal van oude tee- keningen en plattegronden bekend die vroeger gediend hebben ter toelichting van een rechtszaak of iets derge lijks. Daarbij is nog op te merken, dat op de „Kaart van Croock" duidelijk het verloop der zeedijken is aangege ven. Het kaartje4), hoewel gebrekkig geteekend, geeft den vorm van het gewest vrij goed aan; ook zijn er de steden 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 7