Haarlem met Damiate. Dit boekje, gemaakt voor een an der doel dan de Rijkslijst, vermeldt terecht alleen de be langrijkste bouwwerken en een algemeene zinsnede over de kleine bezienswaardigheden. Inderdaad, dat is voldoen de. Het is niet noodig dat de bezoekers alles gekauwd voor zich krijgen, ze moeten zelf ook iets leeren zien en op hun omzwervingen een schetsboek medenemen inplaats van een klik-klak toestel. 5. W. O. Nieuwenkamp 1905-1925 „Veel hebben monts genoeg om iemands werk te laken, maar niet wel hants genoeg, wat beters zelf te maken.'' stond gedrukt op een catalogus van een der tentoonstel lingen van den schilder, teekenaar, etser, den kunstenaar W. O. J. Nieuwenkamp, welke hij hield in zijn eigenge maakt woonschip De Zwerver. Met dit schip kwam hij op 'n keer terecht in de haven van Edam en onderging toen ongetwijfeld dezelfde bekoring van een berceau als Henri Havard. Dat was in 1905. Er was daar in Edam een plek waar men zoo maar kon aanleggen aan particulier terrein, zonder een straat of een kade ervoor. Dit gaf den zwer venden kunstenaar aanleiding daar een stuk grond te koo- pen om daar buiten zijn Huis op het water, zijn Huis op het land te bouwen. Dit was aan de Zuidzijde van de Nieu we Haven met aan de Noordzijde het uitzicht op de huis jes aan de overzijde en aan den anderen kant het gezicht op het prachtig geboomte van de vest, met een lijnbaan ervoor, waar touw gedraaid werd. Nieuwenkamp was reeds vroeger te Edam geweest, want reeds in 1895 publiceerde hij daar gemaakte teekeningen in Eigen Haard. Van zijn teekeningen en etsen schrijft hij niet wanneer hij ze maakte, maar dat ze in dit of dat jaar „ontstonden". Vermoedelijk heeft hij over een veeljarig tijdsverloop een dagboek of iets van dien aard bijgehou den want zonder dat kan het niet mogelijk geweest zijn, het reisverhaal van De Zwerver en de geschiedenis van het Huis op het land samen te stellen39). Ondanks veel rei- 81 Edam 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 79