80 monumenten van Edam. In telegramstijl wordt daar mede gedeeld wat er te Edam aan bouwkunstmonumenten en historische onderdeden aan den inventaris is. Hiervan kan gebruik gemaakt worden doch zooals bij elk schriftelijk gegeven, met de noodige voorzichtigheid omdat niets gaat boven onderzoek en bezichtiging ter plaatse. Dan blijkt meteen wat er niet meer is, wat er na de Samenstelling van de Rijksmonumentenlijst verdwenen of afgebroken is, als een stil bewijs hoe noodig het is dat aan de rem getrokken zal worden. We merken op, niet om aanmerkingen te ma ken, doch ter voorkoming dat anderen steeds maar op de zelfde gegevens doorgaan, dat van de Kleine kerk wordt gezegd dat deze deel uitmaakte van een Begijnhof; verder wordt van het Proveniershuis gezegd dat dit staat op de plek van een vrouwenklooster, terwijl daar oudtijds de Begijnen waren. Na de „voorloopige" monumentenlijst verschenen reeds een serie deelen van de echte Monumentenlijst, de geïllus treerde kunsthistorische beschrijving; van het stuk Neder land waartoe Edam behoort is dat nog niet het geval. In het jaar 1940 verscheen vanwege hetzelfde bureau een voor het reizend publiek meer bruikbaar boekje, dat in klein formaat zeer veel en goede inlichtingen verstrekt38). De eerste mededeeling over Edam is: schilderachtig stad je, thans vrijwel zonder vertier. Dat past op onze schoone slaapster. Dan volgt een bondige mededeeling, waarbij te recht de meeste aandacht wordt besteed aan de Groote Kerk. Daarin treffen we de vriendelijke mededeeling aan van: „den goeden smaak waarmee de restauratie is uitge voerd", maar minder hartelijk is de mededeeling omtrent de gebrandschilderde glazen welke zouden zijn: „tezamen van groot decoratief effect, elk op zichzelf echter van meest matige kunstwaarde". Dat is zeker wat vlug geschre ven, vooral wanneer we denken over de omvangrijke studie welke de glasschilder W. Bogtman te Haarlem maakte in de meer dan tien jaren dat hij aan de restauratie der gla zen werkte en ook na zorgvuldige bezichtiging van de bes te en meest behouden geschilderde glazen zooals het raam

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 78