Aldus werd de instituteur F. Allan van Marken gerehabi- liteeid door Henry Havard, maar de instituteur van Edam J. P. Kat per ongeluk niet. 3. A.W. Weissman De Amsterdamsche architect A. W. Weissman die bijzon dere belangstelling had voor oude bouwkunst, bedacht dat het goed zou zijn een beschrijving te maken, een inventari satie van het kunstbezit in Nederland. Zoo kon het gebeu ren dat hij begon met de Provincie Noord Holland in 't jaar 1890 'en, na 15 jaren ijverigen arbeid zijn boek vol tooid afleverde. Met dit boek heeft hij zich een monument geschapen, een vraagbaak welke nog steeds gebruikt wordt ondanks de publicatien welke daarna verschenen. Enkelen hebben niet geschroomd de fouten in zijn omvangrijk werk aan te wijzen doch wie werkt maakt fouten en 't is nu een maal gemakkelijker andermans werk aan te vallen dan 't zelf beter te doen. In dit licht is een zinsnede in een ge denkboek36) merkwaardig, waar daar staat op 't jaar 1900, November. Scherpe kritiekop de Noord Hollandsche Oudheden wordt door A. W. Weissman afdoende weer legd. Weissman's boek leest men met genoegen en met eerbied beziet men de tallooze goede penteekeningen van hem en van zijn hulp G. van Arkel. De tekst wordt verlevendigd door de verschillende lettertypen, behoorende bij de ori- gineele teksten, in gothische letters, in Romeinsche kapi talen, in gewoon zetwerk of cursief. Weissman was boven al artist, ook in zijn publicatiën, in zijn pionierswerk. Bij de uitgebreide omzwervingen, geen dorp overslaande, in een tijd welke nog geen auto of rijwiel kende, bezocht hij Edam en keek in eiken hoek. Hij opent zijn beschrijving met de St. Nicolaaskerk en verlucht de eerste bladzijde met een zachte en gevoelige penteekening van de Latijn- sche school, een afbeelding van vóór de eerste restauratie en welke bij de tweede restauratie goede diensten zou be wijzen. Hij vertelt alles wat denkbaar is van dit bouw- 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 76