8 Noorderkwartier in 1300; is gereproduceerd in Afb. 1. Rechts onder kan men juist niet meer zien dat de schaal is 1 200.000. Links onder staat wel de plek maar niet de naam van Amstelredam erop. In 't centrum zien we Yedam, gelegen aan een N.W.-Z.O. loopende kreek waarvan het verwijde deel dat Z.O.-waartsch naar de Zuiderzee gaat, Voor-Ye heet. De landtong aan de Noordzijde heet Werder- broec. De waterloop Ye had bij Edam geen verbinding met het binnenmeer Purmer geheeten. Zulk een verbinding, flink ruim, was meer Zuidelijk gelegen, Purmer Ye ge naamd, aan welk zeegat Monnickendam was gelegen. Het schiereiland tusschen de Voor-Ye en de Purmer Ye is in tweeën gedeeld door een smal water, ongeveer O.-W. ge richt en geheeten Nomensloot of Omensloot. Ten Zuiden daarvan leest met den naam Catwout en op de buitendijk- sche punt in zee de Noort. Aan den Zuidkant van de Pur mer ziet men een landtong en een inham, Nes en II p ge naamd met daarbij Ilpendam. Blijkens de beteekenis van de kruisjes bij de nederzettingen is Yedam een stad, Mon nickendam een stad, Ilpendam een dorp met kapel, terwijl Purmer een dorp met kerk is. Blijkens de kleuren van de oorspronkelijke kaart is de grondgesteldheid laagveen. Dicht binnen de kustlijn ziet men een gekartelde lijn, de dijk voorstellende. Al wat daarbuiten lag liep bij vloed in de Zuiderzee onder, niet alleen de strookjes buitendijks, maar ook het land tusschen Purmer en Beemster. De derde plas, de Wormer, heeft op de oorspronkelijke kaart een andere kleur, omdat deze binnendijks gelegen is en niet in open verbinding staat met de zee en daardoor tot een zoetwatermeer is geworden. Bezuiden Monnickendam staat met flinke letters Waterlant, benoorden Yedam staat Zevanc. Yedam ligt dus niet in Waterland maar in Zevanc. in welk gewest ook liggen Havixwijc (een gehucht zonder kapel), Coedijk en Middelye, beide dorpen met "een kerk, benevens Hobreede, een dorp met kapel. Blijkens de kaart kon een zeeschip door de Purmer-Ye naar de Purmer komen, vandaar door de Weere naar de Beem ster, vandaar door de Zwet naar de Scermer en vandaar

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 6