70 biljet of dagvaarding ter verduidelijking nog een tweede naam bij, welke ter plaatse beter bekend is dan de stad- huisnaam, vooral wanneer 't betreft de burgers van de Gemeente Edam, onder Volendam wonende. Men zou denken dat in 1856 Marken en Edam ieder een schoolmeester of onderwijzer hadden, maar dat was niet zoo, zij hadden een instituteur. Dat zou Henri Havard ge waar worden, zooals hierna zal blijken. F. Allan vertelt ons eerst dat zijn boekje een omwerking is van Kruythof's Geschiedverhaal der Stad Edam. Dan draagt hij zijn pennevrucht op aan den Edel Achtbaren Raad der Stad Edam. Daarna volgt de Naamlijst der in- teekenaren, waarop eerst staat Z.M. de Koning, waaronder veel namen die herinnering wekken, waarbij ook J. P. Kat Instituteur te Edam. Dan verhaalt hij veel wat belangrijk en ook veel wat onbelangrijk is. Zoo dat er is een stad Edam, een kanton Edam dat N. Herv. kerkelijke Ringen omvat, een Ring Edam, die zeven kerkelijke gemeenten omvat en ook nog een Gemeente Edam. Verder weet hij mede te deelen dat de Geographische ligging van Edam is 52° 30' 46" N.Br. en 22° 42' 42" O.L. zoodat de plaats op den aardbodem vast ligt en zoo- gewenscht altijd teruggevonden kan worden. Van de versterkte wallen vertelt Allan dat de muren ruim een manslengte hoog waren en anderhalve steen dik; dat was niet forsch. Na een lofzang op het fraaie geboomte deelt hij mede dat Edam vroeger zeven poorten had, doch dat deze waren gesloopt omdat ze „nutteloos voor het ge bruik en te kostbaar voor een behoorlijk onderhoud" wa ren. We vangen daarbij nog op dat het uurwerk uit hel torentje van de Keetpoort (de Zoutkeetspoort) in 1856 verhuisde naar de Ned. Herv. Kerk te IJzendoorn 34Dan komt het roerende verhaal van het Zeewijf dat in de Pur- mer gevangen werd, in 1403, waarmede Professor Box- horn in 1634 ook al doende was geweest. Dan vertelt hij van de ronde kaas dat de Engelschen die Dutchmans-head noemen, wat niet gentlemanlike is. Van die ronde kazen werden er te Edam iedere Zaterdag zooveel verhandeld,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 68