HOOFDSTUK V HOE DE BEZOEKERS EDAM ZAGEN '1'ot de oudste bezoekers van Edam mogen gerekend worden eerst Jacob van Deventer en later Balthasar Flo- risz. van Berckenrode. Want zij moeten Edam bezocht hebben, niet even vlug, maar rustig en goed, om hun kos telijke afbeeldingen van de stad te maken en na te laten. Van hun nalatenschap is reeds kennis genomen. Vorstelijke bezoekers vereerden Edam. Prins Maurits be zocht de stad in September 1618. Heeft Zijne Hoogheid toen in de sierlijke eikenhouten bedstede geslapen? In 't jaar 1672 bezocht Prins Willem III de stad Edam om eenige vroedschappen te ontslaan en andere aan te stel len. In 't jaar 1748 kwam Prins Willem IV met een dergelijke boodschap. Deze doorluchtige gasten moeten de oude stad Edam in volle schoonheid en welvaart aan schouwd hebben doch van hun wederwaardigheden is niets bekend. Daarom zal volstaan moeten worden met de me- dedeelingen van meer eenvoudige bezoekers. 1. F. Allan, 1856 Marken's Instituteur F. Allan bezocht nu en dan Edam, vergezeld van zijn collega J. P. Kat, Instituteur te Edam. Dit had tot gevolg dat in 1856 een boekje verscheen, De Stad Edam en hare geschiedenis door F. Allan32). De uit gever was P. de Boer Pz. Dat lag voor de hand want wan neer men in Edam iets wil doen dan heeten de menschen die men daarbij noodig heeft steeds de Boer, om 't even of 't de hotelhouder of de schilder, de huiseigenaar of de metselaar is. Slechts weinigen maken hierop uitzondering; zij heeten in den regel Dekker of Groot en verraden, wan neer ze zich elders vestigen, door dien naam hun afkomst. Voor den notaris en den kantonrechter is die namenge lijkheid geen bezwaar want zij voegen op hun veiling- 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 67