van Edam uit het einde der 19e eeuw. Het is een blad uit een uitgebreide serie afbeeldingen van Amsterdam en an dere Nederlandsche steden31), uit den tijd toen de staal gravure opgang deed. Het is een gezicht op Edam van den Purmerderdijk, dus uit het Westen. Omdat andere prent jes uit de serie gedateerd zijn, is dit te schatten op 1865, dus uit denzelfden tijd als de kaartjes uit den Gemeente atlas van Kuijper, hiervoren vermeld. Men ziet rechts tus- schen 't geboomte het begin van den weg naar Monnicken- dam en links, voorbij de kerk het einde van de stad waar de weg naar Hoorn begint. Op den voorgrond is de land tong, tot een eilandje geworden met eenige stallen en schu ren. De stad is omzoomd met hoog geboomte, statige iepen- boomen, waarboven alleen de hooge gebouwen uitkomen. Zooals op den gevelsteen van vóór 't jaar 1600 de stad schuil ging achter een kalen steenen muur, zoo is nu de stad gevat in een gordel van schoone hoornen. De staal gravure is zoo fijn dat voor de bezichtiging een vergroot glas noodig is. Links is de Groote Kerk. De toren heeft een trans en een stompen spits, zooals nu nog 't geval is, met aan elke zijde één galmgat en twee blindnissen in de bovenste geleding. Ter weerszijden van den toren is een deel van het middenschip te zien benevens een zijbeuk. Dan volgen een aantal huisjes en kleine bouwwerken die voor ingewijden te herkennen zijn en waaruit de nauwkeu righeid van het prospect blijkt. De teekening waarnaar de staalgravure werd gemaakt zal ongetwijfeld veel grooter geweest zijn. Het opvolgende hooge bouwwerk is de Kleine Kerk met den Speeltoren, aldus genaamd naar het daarin aanwezige carillon, een charmant bouwwerk dat niet lang na deze afbeelding geschonden zou worden. Iets verder weg en meer naar rechts is de houten toren van het stadhuis aan den Dam. Dit bescheiden prentje geeft een aanzicht van schoonheid en vrede, van rust en landelijkheid. Gaat men thans een wandeling maken langs den Purmerdijk zoodat men het gezicht op de stad van dezelfde zijde ziet, dan is 't een 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 65