zoo maar een tegeltableau van Zieriksee, een prospect van die stad uit zee gezien, met ZIERCZEE G.D. GRAAF fecit 1786. Dat werd gereproduceerd in het deel Zieriksee in de Heemschutserie. Zoo is er alom in Nederland verspreide topographie. Tenslotte ook nog eens gezien in eigen verzameling, in den topographischen atlas van Nederland29). Daarin is een merkwaardige groep teekeningen, de origineelen voor de afbeeldingen in het bekende boek Noord-Hollandsche Oudheden30). In den tijd toen dit boek verscheen was de clichéfabricage nog minder ver dan nu. Er werden wel lijncliché's gemaakt naar penteekeningen zwart op wit papier doch nog geen autotypiën naar photo's. Daarom werden eerst foto's gemaakt en daarnaar penteekeningen. Deze penteekeningen bleven in de drukkerij achter en kwamen later in veilingen voor. Een belangrijk deel dezer teekeningen zijn in vermelden atlas, ook een gedeelte in die van de Provincie N.H. in het Rijksarchief te Haarlem. Die van Edam grootendeels in vermelden atlas. Het ziin meerendeels kunstvolle teekeningen van den toen jeugdi gen architect A. W. Weissman, ook van diens assistent G. van Arkel, door de signatuur en de teekenwijze te on derkennen. Deze teekeningen zijn wel gepubliceerd in ge noemd boek en in zooverre bekend, doch sterk verkleind. Zooals bij de photographie de vergrooting meer biedt dan de opname, zoo is 't ook met deze teekeningen, ze bieden meer dan de verkleinde zincographiën in het boek. Daar van zijn enkele in dit boek opnieuw gereproduceerd, zoo groot mogelijk. Dan zijn in deze verzameling tallooze teekeningen en pho to's van woonhuizen en andere bouwwerken vooral de Groote Kerk waarmede iets bijzonders is geweest, voor namelijk afbeeldingen van voor en na de restauratie, als belangrijk studiemateriaal op dit gebied. Uit de vele plaatjes die ieder voor zich hun nut kunnen hebben voor topographisch of architectonisch of historisch onderzoek is er één gekozen, afb. 7, dat een beeld geeft 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 64