3. Verspreide topographie Na deze vondst gaan we nog eens op zoek naar oude af beeldingen van Edam. De Rijksarchieven bewaren slechts bij uitzondering een prentverzameling maar te Haarlem is, in het gebouw van deze instelling een topographische atlas welke is van de Provincie Noord Holland en welke beheerd wordt door het Rijksarchief. We vinden daarin iets unieks, zijnde van geheel Noord Holland en veelvuldig van Edam teekenin- gen van oude grafsteenen. Deze teekeningen zijn niet al leen mooie plaatjes maar kostelijk studiemateriaal op het gebied van genealogie en heraldiek van het geheele ge west van Edam. In denzelfden atlas zijn tal van afbeeldingen van Edam waarbij een aantal 18e eeuwsche teekeningen van de stads poorten, niet dezelfde van in het museum te Edam maar wel aanverwant. Het is opmerkelijk zooveel teekeningen er door de reizende achttiende-eeuwsche teekenaars ge maakt zijn van de stadspoorten van Edam. Blijkbaar heb ben zij van de schoonheid meer gezien dan hun nazaten die ze afbraken omdat zij ze niet zoozeer meer noodig had den en om de kosten van het onderhoud te besparen, een niet te weerspreken practische maatregel: Wellicht maken de in dezen atlas voorkomende teekeningen deel uit van de vorengenoemde verzameling teekeningen van Pronk. Dat zulk een stel teekeningen lang bij elkaar bleef is niet vreemd. Zooals nu een fotograaf erop uit gaat om foto's te leveren aan den clichémaker, zoo ging oudtijds de tee kenaar erop uit om teekeningen (éénkleurige) te maken voor den graveur; dan maakte hij, thuisgekomen, nog een stel in kleuren opgewerkt en behield die. Ze bleven daarna in de familie. Afb. 8, 9, 10, 11. Maar ook in de woningen van Edam is nog wel iets. Bij den meubelmaker-antiquair aan de Keizersgracht is een schilderij, gezicht op Edam van de Oostzijde met de poor ten en de wipbruggen. Maar ook ander soort topographie. Bij den timmerman aan de Groote Bult of Spuistraat is 65 Edam 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 63