Kerk, Oost-West gelegen. Dit moet de Kleine Kerk, de Mariakerk, de Onze Lieve Vrouwekerk zijn. Op 't midden van den gevelsteen is nog een toren, sierlijk van vorm maar men ziet er geen kerkdak bij. Dat moet het oude stadhuis zijn aan den Voorhaven op de plek waar later de Luthersche kerk kwam. Meer naar rechts is een korte, breede toren. Dat moet zijn de meest noordelijke van de twee poorten van de stad aan den toegang tot de haven, de Oosterpoort. Geheel rechts is vaag afgebeeld nog iets, dat de Zoutkeetspoort zal zijn. Deze gevelsteen is van onschatbare waarde voor de topo- graphische studie van de stad. Zij verdient schoongemaakt en in de oorspronkelijke kleuren gerestaureerd te worden, maar met nog eens de nadrukkelijke waarschuwing: door ervaren hand en zonder chemicaliën. 2. De prentverzameling in Edamü s museum Oude teekeningen van onze steden zijn van groote waarde voor de topographische studie en voor aanvulling van de gegevens bij de restauratie van bouwwerken. De cathogra- fiekenner Dr. F. C. Wieder2) vermeldt een verzameling van 154 penteekeningen van Cornelis Pronk van Noord Hollandsche steden van om 't jaar 1730 en schrijft erbij: in den langen, tijd van ruste, toen alles onveranderlijk scheen. Deze collectie viel door veiling uiteen en kwam ten deele terecht in openbare verzamelingen en ten deele bij particulieren. Van Edam en Monnickendam werd een groep van 23 teekeningen verworven door den notaris C. P. Don ker te Hoorn. Deze werden het laatst gesignaleerd ter vei ling van R. W. P. de Vries te Amsterdam, 12 III 1919, waar ze verkocht werden voor 900.—. In het museum te Edam is thans een'plakboek met inktteekeningen, in bruik leen van Semeyns de Vries te Enkhuizen. Vermoedelijk zijn dit een deel van dezelfde teekeningen. Het zijn: een gezicht van de haven uit zee, 1674; een gezicht op Edam van de landzijde, 1743; 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 61