Op den voorgrond ziet men de weide buiten de stad met ter verduidelijking daarin links een melkmeisje met een koe, twee keer een koe en nog een melkmeisje. Daarachter is de vestinggracht met aan de buitenzijde een kade en aan de binnenzijde de vestingmuur. In dezen muur tellen we zes vakken met zeven muurtorens. De meest linksche wekt den indruk van rechthoekig, de anderen zijn half rond. Ip eiken muurtoren is een opening met iets ervoor dat doet denken aan een bruggetje. Waren dat uitvals- poorten? De muurtorens waren blijkbaar niet overdekt. De muren ertusschen zijn niet recht maar gebogen. Zoowel de muren als de muurtorens zijn afgedekt met iets dat een weinig oversteekt, ongetwijfeld een kaplaag, zooals dat bij de weinige voorbeelden welke in Nederland bewaard gebleven zijn het geval is. Men ziet geen gaten of sleuven of kanteelingen welke bij een weergang behoorten. Wanneer we terugkeeren naar de stadsplattegronden, dan moeten we terecht bij die van Jacob van Deventer. Op de plattegrond in het boek van Boxhorn dat in 1632 ver scheen is reeds een bolwerk, een bastion, aangegeven. De gevelsteen moet daarom wel heel oud zijn of naar een zeer oude afbeelding gemaakt zijn, zooals ook uit andere ge gevens zal blijken. Hier is de vestingmuur afgebeeld en tevens de geheele stad in een vroeg stadium. Bezien we wat boven den muur uitsteekt. Dat zijn torens en boomen, waaruit blijkt dat de huizen van de stad nog niet hoog waren. Uit de verdeeling van de torens kon op de plattegrond de plaats van den teekenaar worden vast gesteld. Geheel links is een kerkgebouw met een toren, de Sint Nicolaaskerk. De toren heeft een hoogen spits, het geen wijst op een afbeelding van vóór den brand van 1602. De toren heeft geen trans en twee galmgaten. De kerk welke (wegens de korst verf) vaag is afgebeeld, heeft drie beuken en aan de voorzijde, de Zuidkant een aanbouw, ongetwijfeld de Latijnsche school met de librije. Daarnaast ziet men, meer naar voren, een sierlijk gevorm- den toren met een lang kerkgebouw, evenals de Groote 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 60