O m de historie van Edam te doorgronden zou men met den aanvang willen beginnen. Daarvan is 'echter weinig bekend. Verondersteld kan worden dat oudtijds het land schap bestond uit moerassigen bodem welke veelvuldig met water werd overspoeld waardoor deze niet geschikt was voor menschelijke nederzetting alvorens door den aan leg van dijken het water beteugeld was. Van dijken en wa- terkeering waren de Romeinen reeds goed op de hoogte doch hun kolonisatie heeft zich, voor zoover bekend, niet uitgestrekt tot Holland's Noorderkwartier. Nog wel dui zend jaren zou 't duren aleer dijken werden gemaakt on der leiding van de monniken. De naam van het stadje Mon. nickendam en de Monnikendam te Amersfoort wijzen ons den weg. In het Noord-Hollandsche gewest zullen deze monniken zijn uitgezonden van de Abdij te Egmond1). Dat moet geweest zijn rond 't jaar 1000. Later, in de 13e eeuw werd deze taak overgenomen door de graven van Holland, waarbij vooral Graaf Floris V met eere genoemd kan worden. HOOFDSTUK I HOE D E CAERTMAKERS EDAM ZAGEN 1. Holland's Noorderkwartier in 1300 Het is vooral de carthografie, de wetenschap van de kaart, welke ons verder terecht moet helpen. In het jaar 1917 werd te Amsterdam in het Stedelijk Museum een tentoon stelling gehouden van kaarten betrekking hebbende op Holland's Noorderkwartier. Zoowel deze tentoonstelling als de daarbij behoorende catalogus waren belangwek kend2)- Er waren vele en schoone oude kaarten, doch omdat een kaart, zoo oud als wel gewenscht werd ont brak, had men er zelf een gemaakt, een groote kaart naar de moderne topographische gegevens en deze vervormd naar de historische kaarten of andere geschiedkundige bronnen. Een deel van deze kaart, genaamd „Holland's 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 5