Edam door P. Costerus Wzn., 1869, met een vervolg van diens zoon W. P. Costerus Pzn over de Sint Nicolaaskerk, niet gedateerd en aangevuld tot 1945. In deze beide handschriften is door de schrijvers alles vergaard wat de archieven te Edam boden, als een uitge breid vervolg van de publicaties van W. A. Tielenius Kruithoff van 1756 en van F. Allan van 1857, beide be scheiden boekjes. Het is niet mogelijk een uittreksel uit dit ongedrukt boek te geven. Het is meer geschikt voor plaatselijke geschiedvorschers dan voor een klein boek dat moet blijven binnen de grenzen van de topographie en de historie in zooverre deze daarmede verband houdt. Het eerstgenoemde handschrift bevat afzonderlijke hoofdstuk ken over de kerken en andere openbare bouwwerken, waar aan bij de vermelding gegevens ontleend zullen worden. Dit geldt ook het tweede handschrift met betrekking tot de Groote Kerk. Deze handschriften verdienen door een modern historicus te worden nagezien en zoo mogelijk aangevuld en dan in druk te verschijnen. Wellicht ligt dit op den weg van de in de oorlogsjaren opgerichte vereeniging Oud Edam, want er bestaat geen boekwerk over de geschiedenis van Edam, terwijl de belangstelling voor dit onderwerp groeiende is. Er bestaat nog een boek dat tal van historische gegevens omtrent Edam bevat. Dit betreft een Reglement van Be stuur van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende- sluizen27). Een belangstellende heeft zich bezig gehouden hieruit alles te verzamelen wat op Edam betrekking heeft. Dit betreft in hoofdzaak de haven met de sluizen, een voor de stad hoogst belangrijk onderdeel, dat echter buiten het gebied van dit boekje valt. Voor geschiedvorschers dient echter ook deze bron te worden vermeld. 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 58