zijn en de prachtige gevelsteen in een eenvoudigen gevel in de Kleine Kerkstraat met het volledige wapen van Prins Maurits, een heraldisch kunststuk. Afb. 13. Van de Groote Kerk geeft hij historische mededeelingen. Eerst vertelt hij dat de eerste predikant was Paulus Pieter- se, overleden 1 September 1575, wat nu nog wordt beves tigd door het Predikantenbord in de kerk en dezelfde die tevoren R.K. pastoor geweest zou zijn, en verder dat Edam drie predikanten had doch sedert 1836 nog slechts twee, zooals nu nog het geval is. Merkwaardig zijn nog de mededeelingen van: Verwulfsel zeer kunstig met Engelen beschilderd en de glazen met oud en vermaard schilderwerk versierd. Ook had men er twee of drie orgels, gedeeltelijk met zilveren pijpen. Het koorhek was van goudgeel koper en zeer kunstig met allerlei ranken, loofwerk, bloemen, vruchten en vogelen versierd. Eindelijk pronkte dit kerkgebouw, ook met een, hooge en sierlijk gewerkte torenspits, welke 110 voet hoog was en den schippers op de Zuiderzee tot baak diende. Al deze pracht ging verloren bij den groo- ten brand van de kerk in 1602. Van de Kleine Kerk deelt hij eerst (foutief) mede dat deze hij den Begijnhof behoorde doch maakt dit goed door de vermelding dat deze kerk aan de H. Maagd was toegewijd en Lieve Vrouwekerk genoemd werd. Hij doet dan vrij uitvoerige topografische mededeelingen over de Groote Kerk, de Kleine Kerk, de Luthersche Kerk, de Doopsgezinde Kerk, de R.K. Kerk, het Minrebroeders- klooster, de Begijnhof, het Weeshuis, het Proveniershof en van de Mij. tot Nut van 't algemeen. Van het stads wapen geeft hij een goede heraldische beschrijving. Al met al is A. J. van der Aa dan toch maar de eerste ge weest die goede historische en topographische gegevens van Edam publiceerde, ook al was 't maar in een Aard rijkskundig Woordenboek. Er is nog een kostelijk geschiedenisboek van Edam, dat weinig bekend is, omdat het nooit verder werd gebracht dan een handschrift28). Dit is: De geschiedenis der Stad 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 57