58 Roodenpoortstoren op de Torensluis, de breede brug over 't Singel, terwijl het schoone open havenfront door de Oosterdoks- en Westerdoksdijken werd bedorven. Dat is geweest de tijd van geestelijke inzinking na vreemde over- heersching en armoede. Een waarschuwing voor dezen tijd! De kaas van Edam vergeet Van der Aa niet en vertelt dat ze rond is, een roode kleur heeft en Dutchmanshead ge noemd wordt. Dan gaat hij de stad rond en vertelt daar vrij veel van. Van het stadhuis wordt gemeld dat dit in de jaren 1737-39 gebouwd werd door Jacob Jongh, Mr. Huystimmerman. Verder dat daarin was een „fraaije Raadzaal met geschil derd behangsel, voorstellende Salomo's zalving en eerste regt." Van het Prinsenhof vertelt hij dat daar 't schilderij was van Pieter Dircksz. Langebaard en dat in dit bouwwerk om de zes jaren de Ned. Herv. Synode bijeen kwam en ook daar de vergaderingen van de Classis van Edam ge houden werden. Hij vermeldt de Beurs aan de Markt, tegenover het Stad huis en in 1738 gebouwd, de Vischmarckt, vroeger achter het Stadhuis en later bij 't Boerenverdriet en ook de niet roestende leuninghekken op de Damsluis. Bij dat Boerenverdriet moeten we even stilstaan, want in de oudste vestingmuur van Amsterdam was ook een boe renverdriet, een nauwe uitgang te water van het Spui naar de Singelgracht. Ook hier een verband tusschen beide steden, door de taal bewaard gebleven. Dan doet Van der Aa nog een mededeeling welke belang wekkend is: Vroeger wees men aldaar (in Edam) nog, in een partikulier huis, eene bedstede aan, welke eens tot slaapplaats van Maurits, Prins van Oranje, zoude gediend hebbendit huis is afgebroken, zoodat daarvan niets meer bekend is. Hoe jammer dat dit huis verdwenen is, want er zijn te Edam nog eenige sporen van Prins Maurits, waarvan de oorsprong nog niet duidelijk is, de beelden welke op 't Prinsenhof gestaan hebben en die spoorloos verdwenen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 56