57 lieken, 200 Evang. Lutherschen en 80 Doopsgezinden. De „onkerkelijken" van dezen tijd kende men blijkbaar toen nog niet. Toch kan de telling niet heelemaal goed „zijn, want het oude Joodsche kerkhof langs de Noord zijde van de Haven vertelt ons dat er te Edam ook Joden woonden, al waren 't er wellicht niet veel. Deze cijfers betreffen de geheele gemeente, met inbegrip van Volen- damde stad Edam had ongeveer 2500 inwoners, verdeeld over 580 huizen en 600 huisgezinnen. Als oudste geschiedkundige mededeeling deelt Van der Aa medeZeker gaat het, dat de plaats toen teni minste al een halve eeuw, onder dien naam bekend en een stad was, alzoo Hertog Willem van Beijeren, Edam, bij twee hand vesten van den jare 1357, onder andere voorregten ver gunde Dat leert ons iets van den ouderdom van Edam, hetwelk past bij het ontstaan van Amsterdam; van beide steden verliest de historie zich in nevelen. Ter toelichting zegt hijSedert werd er een sluis in den dam gelegd, die vol gens een handvest van gemelden Hertog Albrecht, gegeven in het jaar 1403, op kosten der grafelijkheid, moest on derhouden worden. Dat leert ons dat er eerst een dam is geweest en later een sluis daarin, iets merkwaardigs omdat met alleen een dam de afvoer van water naar de zee niet werd afgesloten. Die sluis moet dan gemaakt zijn tusschen 1357 en 1403 en zal geheel van hout geweest zijn, zooals men ze in 't polder land nog wel aantreft, boven van stutbalken met karbeelen voorzien. Van de poorten der stad deelt hij mede: De stad had zeven poorten, als: de Noorderpoort en de Kaaipoort ten. N. de Oosterpoort en de Zoutkeetenpoort ten O., de Gevangenpoort ten Z., en de Monnickendammer- poort en de Westerpoort ten W doch al deze poorten zijn omtrent het jaar 1836 afgebroken. Dat past op de beschavingsgeschiedenis. In Amsterdam werden in denzelfden tijd drie prachtige stadstorens afge broken, de Haringpakkerstoren aan den Ykant, de Jan

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 55