55 In den Jaare 1649 de Predikstoel vernieuwd, en, zoo als ze nu is, gemaakt heeft. In den jaare 1657 maakte men het Doopschut, of Doop hek, voor de Doopelingen, zitplaatsen voor de Leeden des Kerkeraats, en in den jaare 1663 heeft men den Orgel gemaakt. Deze mededeelingen geven ons een belangrijk inzicht in het ontstaan van het prachtige specifiek Hervormde kerk interieur. Een bericht over de grafsteenen, door en met name genoemden schipper „van Dordrecht herwaarts ge voerd" verduidelijken de toepassing van Namenschen steen in de Noord Hollandsche kerken. Dominee Kruythoff heeft zich met dit „geschiedverhaal" verdienstelijk gemaakt. Eenige kopergravuren verluchten den tekst. Een weinig bekend vierdeelig boekwerk, Les Delices des Pays-Bas a Bruselle 1720 geeft zoowaar nog eenige blad zijden in oud Fransch over Edam. Maar 't blijkt niet veel meer te zijn dan een vertaling van Boxhorn's bericht. Ter wijl van tal van steden vestingplattegronden zijn gevoegd, is dat bij Edam niet het geval. 3. De 19e eeuwsche historieschrijvers A. J. van der Aa, de samensteller van het om het jaar 1845 verschenen Aardrijkskundig woordenboek25) heeft in een serie lijvige deelen in fijn zetwerk een hoeveelheid geschiedkundig materiaal bijeengebracht dat bewonde renswaardig is. Met zorg is van elke menschelijke neder zetting in Nederland medegedeeld wat er historisch van bekend is, zoo omvangrijk dat dit boek, nu een eeuw oud, nog steeds een vraagbaak is. Aan de stad Edam en de Gemeente wijdt hij eenige bladzijden, waardoor hij de eerste is die omtrent de stad verantwoorde mededeelingen deed. Hij deelt eerst mede dat het getal inwoners (in 1843) 3780 was, verdeeld in 2500 Hervormden, 1000 R. Katho-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 53