Het eenige wat ons in dit gedicht treft is de eerste regel, waarin de dam binnen het Y (dus het water noordwaartsch Op 't Y), afsluit van het Zuiderdiep, de Voor-Ye. Dat past niet op wat de kaarten uitwezen. Aan de historische mededeelingen voegt Lud. Smids nog een mededeeling toe betreffende het wapen van Edam: wegens den Stier, die de Edammers een plaats aanwees, waar ze allerbekwaamst een Kerk zouden zettem. Met deze bekendmaking betreedt hij 't pad der legenden, van de verhalen die van geslacht op geslacht van mond tot mond gaan, tot ieder 't weet en niemand weet waar 't van daan komt, verhalen die geen historie zijn maar te aardig om te loor te gaan. Kruythoff's Geschiedverhaal Er is een zeldzaam boekje: Geschiedverhaal van de vuur en watersnood, de stad Edam, doch byzonder op den 24 February 1602 en den 5 Maart 1699 overkomen. Ne vens een korte Beschrijving van dezelve Stad, opgesteld door W. A. T. Kruythoff, (in leven) Predikant te Edam. Met aanteekeningen en Byvoegsels, vermeerderd en ver beterd door Mr Jan Leonides, Burgemeester der Gemelde Stad. Tweede druk. Te Edam, bij Hendrik Rolff, Stads drukker en Boekverkooper in de Kleine Kerkstraat. Het boekje begint met: Voorreeden aan de Leeser. Lees het met opmerkinge, en maakter een Godvrugtig gebruik van. Willem Abraham Tilanius Kruythof. Edam den 15 January 1756. Eerst wordt ons van de stad het een en ander medegedeeld wat we reeds weten, tot er een mededeeling over de Pur- merpoort volgt, dat daarop was een „afbeeldsel van 't Zee wijf" met daaronder een „Knuppelversje" luidende: Dit Beeldt hier Opgericht tot een gedachtenis, Wat in het Purmermeyr voor heen Gevangen is Anno 1403. Dan volgt een ijselijk verhaal van den brand van de Groo- te kerk, welke geheel leegbrandde en waarbij tal van hui- 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 50