47 De oudste is van Evert Gijsbertsz., caertschriver tot Edam in die pascaart, Anno 1601. Een andere is van Harmen Jansz. caertschrijver tot Edam in den Witten Os, 1604. Dan een van Claes Pietersz. woonende tot Warder int Westeijnd, anno 1607. En een van Cornelis Doetz woo nende tot Edam in de Vier Heemskinderen. De genoemde kaart te Parijs is ook van een Edammer, een kaart van 1599 van den Indischen Oceaan. .Ook wordt genoemd Symon Meeuwsen van Edam, burge meester en kaartmaker. De inventaris der kaarten van het Algemeen Rijksarchief, Nijhoff 1871, vermeldt onder 3372 eene kaart van de stad en de haven van Edam, 68X35 c.m. van 1567, van Thaems Sijmonsz. Dit is ongetwijfeld het origineel van de kaarten van het Edamsche stadhuis. Een moderne copie daarvan is in het Rijksarchief te Haarlem. Daaruit is nog weer iets op te merken. De Groote Kerk heeft een toren met hooge spits en een dakruiter in peervorm. De kapel der Begijnen is niet aangegeven, wel de twee bruggetjes over de Ye. De achterhaven heet Achteroudehaven, wat een aanduiding kan zijn dat deze ouder is dan de Voorhaven. We lezen erop: Spaybrug, Stiene Brugge, St Jansbrugge, St Aris- brugge, Sinte Pieters bij de poorten. Over de voorhaven zijn bruggen, waarbij de Quatielbrug; ook de Nieuwe ha ven heeft reeds bruggen. Onder aan de kaart is de Voor Die, boven de Groet Die, de wateren waaraan Edam ont stond. Edam is een centrum van cartographie geweest, in de 16e en in den aanvang der 17e eeuw.45)

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 45