bij Tirion en zooals de kadastrale kaart, dus overeenkom stig de werkelijkheid, niet misteekend zooals bij Boxhorn's boekillustratie, waarschijnlijk van Berckenrode. In de ves ting zijn de steenen muur met de muurtorens aangegeven met aan de Zuidzijde twee bastions, ongeveer als bij Ber ckenrode- Aan de Westzijde staat op de plek van de poor ten een standaardmolen. Op twee vroeger open muur torens aan de Zuidzijde staan afdakjes. De vesting geeft derhalve een. stadium tusschen de afbeelding van Jacob van Deventer en die van Berckenrode. Uit een en ander blijkt dat de dateering 1599 wel juist kan zijn, maar dat er later bijgefantaseerd is. Wellicht is de kaart een laat 17e of begin 18e eeuwsche copie, naar de mode van den tijd bijgewerkt. De tweede kaart, in twee exemplaren, van 1630, geeft de stad naar denzelfden hoofdvorm. De muurtorens komen er nog op voor. Blijkbaar is deze kaart iets vroeger dan die bij Boxhorn, gelijk ook het jaartal aangeeft. De versiering van de kaart duidt op een later tijdperk. Het breede water aan de Noordzijde heet DAT DYE. Al met al zijn de oude, gebruinde kaarten van 't stadhuis twijfelachtige topographische stukken welke geen nieuwe inzichten geven met betrekking tot de geschiedenis van de stad. Na de teleurstelling over de oude kaarten van 't stadhuis een blijmoedige mededeeling, verstrekt door den Haar- lemschen Rijksarchivaris, Mr R. D. Baart de la Faille, voortreffelijk kaartenkenner. In de Gazette des beaux-arts van Mei 1928 is afgebeeld een prachtige wereldkaart door Harmen en Marten Jansz. van Edam, 1610, in de Bibliothèque Nationale te Parijs. De mededeelingen van het Nederlandsch Historisch Insti tuut te Rome, Nijhoff 1926, 6e deel, pag. 133, wijst verder den weg. Vijf oude Hollandsche zeekaarten werden te Florence ontdekt door Prof. Giuseppe Caraci. Deze kaar ten, vermoedelijk uit de verzameling der Medici afkomstig, zijn thans in de Bibliotheca Nazionalfe. Zij zijn van Neder- landsche kaartteekenaars, vier uit Edam, één uit Warder. 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 44