45 de veste. Edam heeft dus geen plan voor uitbreiding noo- dig maar kan volstaan met een rooilijnenplan van de be bouwde kom. In vier eeuwen is de stad nog niet volge bouwd, zoodat zij niet buiten haar wallen behoeft te tre den. Omdat de kadastrale kaart zich niet leent voor sterke verkleining is daarvan een vereenvoudigde copie gemaakt welke hier is afgebeeld op dezelfde schaal als de oude stadsplattegronden, ongeveer 1 7500, achter in het boek. 6. De kaarten van het stadhuis Na afscheid genomen te hebben van de stedeboeken, nog eens een onderzoek ingesteld naar oude kaarten te Edam. In het Museum zijn een aantal plattegronden in kopergra vure, echter geen andere dan de genoemde of herdrukken daarvan, bladen uit stedeboeken. In het stadhuis zijn drie oude kaarten welke, bruingerookt, bewijzen jaar en dag te hebben genoten van 't open haard vuur en de tabakspijp- Twee ervan zijn gekleurde afdruk ken eener kopergravureCaart vertoonende de Stadt Edam met alle de Lande aan de Zuidzijde.door J. W. Boon- acker. In een cartouche leest men het jaartal 1630. Het derde blad is een teekening, ongetwijfeld een uniek stuk. Daarop wordt de stad afgebeeld met de omgeving, met de pen geteekend en gekleurd. Als tekst is erop aan gegeven: 1587, Taams Tymensz landmeter, benevens: Ja- cob Janssen wonende tot Edam Anno 1599 den 18 Novem ber; deze Janssen zal de teekenaar zijn die gewerkt heeft naar de opmetingen van den landmeter. Bezien we eerst de laatstgenoemde kaart, die blijkens de dateering, moet liggen tusschen die van Jacob van Deven ter en die uit Boxharn's boek. Buiten de stad zijn alle wei den volgeteekend met huisjes en boomen, een eigenaardige fantasie. Dit is ook het geval met de Purmer welke boven dien met een ringvaart, dus van na de drooglegging is aangegeven, echter zonder wegen of boerderijen. De letter typen en de teekenwijze is 18e eeuwsch. De hoofdvorm van de stad is geteekend zooals Van Deventer aangaf, zooals

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 43