5. De kadastrale kaart Vroeger kon men de kadastrale kaart van een Gemeente alleen bezichtigen met de handen op den rug aan 't kadasterbureau of het tweede exemplaar bij de gunst van den Secretaris aan 't Gemeentehuis. Dat is, nu de foto- copie bestaat, anders geworden. Op de kadastrale kaart van de stad Edam staat Sectie A, le blad, schaal 1 1250, dat is voor 't kadaster een groote schaal, wat ons te pas komt omdat er nu alles goed duidelijk op aangegeven is. We wandelen op de kaart maar weer rond de stad langs den alouden vestingwal. Van de wallen, vesting muren, muurtorens en poorten is niets meer over. De op ruimingsmode van de 19e eeuw heeft te Edam krachtdadig gewerkt. Welk een stuk schoonheid is daarbij onnoodig teloor gegaan. Slechts in den plattegrond en in de erf- scheidingen is wat historie te vinden. Zoo zijn langs den Noordelijken wal drie bultjes in de rechte lijn, waar eens de muurtorens stonden die Jacob van Deventer vierhon derd jaar geleden afbeeldde- Dan vinden we met wat goeden wil de vier bastions terug die Tirion tweehon derd jaar geleden nog zoo duidelijk aangaf. Het grachtennet van de stad is nog als van ouds, alleen de Achterhaven, die altijd in 't verkeerde hoekje heeft gele gen, heeft geen verbinding meer met de Ye. Dat komt omdat eerst reeds voor 1743 een stuk van de Ye ge dempt werd tot Kaasmarkt en in onzen tijd nog eens een stuk van de Achterhaven om tot een speeltuin van de bij gelegen school te worden, op welk plein tevens een ijzeren urinoir werd tentoongesteld. De Achterhaven heeft nu alleen met het Nieuw Vaartje (nieuw van vóór 1560) ver binding met de stadsvest. Deze vest heet rondom de stad kortweg gracht, alleen aan den Zuidkant Schuttersgracht, waaruit blijkt voor welk doeleinde de ruime weg ter plaat se gebruikt werd. Langs de Nieuwe Haven (ook al nieuw van vóór 1560) is nog steeds geen bebouwing als herinne ring aan de scheepswerven welke daar waren. In den N.O.- hoek van de stad is nog steeds onbebouwd terrein binnen 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 42