43 dam met de Haven, Vuurbaak en Kerk. Westelijk daarvan is nog een menschelijke nederzetting Katham genaamd. Het landschap tusschen Volendam en Edam is de Zuid polder, verdeeld in den Broek, Blok Weeren en Lange weeren. Bij Edam is blijkbaar getrokken een deel van de droogmakerij van de Beemster, afgeknipt op eenige der rechte wegen, zooals de diepe Noord Hollandsche klei- polders plegen te hebben. De Oosterweg is blijkbaar de woonplek, waar een serie boerderijen zijn met toepasselijke namen; Uiten thuis, Nooit gedacht, de Eendragt, Honig- lust, Leeuwenburgt, Swaanburgt. Benoorden de stad is een gansch ander landschap, weder een stuk oud land, waarbij de kronkelige begrenzing van het water de Die van ge schiedenis spreekt evenals de plassen achter den zeedijk als herinneringen aan dijkdoorbraken, de Groote Braak en de Kleine Braak geheeten. Op de kaart zijn wit-zwart geblokt aangegeven de Straat- en Kunstwegen in tegen stelling met de Gewone wegen die wel niet prettig begaan baar geweest zullen zijn. Niettemin blijkt hieruit dat de weg niet meer alleen te water was maar ook te land. Ter toelichting staat onderaan 't kaartje het oppervlak van de gemeente en het aantal inwoners: 2242 Bunders. 5000 inwoners. Zoo maar recht door 't landschap loopt naar de Noord een lijnrechte streep met erbijnaar Hoorn en naar de Zuid ook zulk een rechte streep met naar Monnicken- dam. Zooals I. Tirions' kaartje reeds aangaf, zijn de bochtige kaden van 't oude land niet meer de weg, maar zijn dwars door 't land lijnrechte trekvaarten gemaakt met 'n jaagpad voor de jagers der trekschuiten en een weg voor de diligence. Toen later de tram uit Amsterdam kwam mocht deze niet op den weg maar moest naar den over kant van de trekvaart waar geen weg was. De kaartjes van Suringar's Gemeenteatlas zijn geteekend door J. Kuyper „naar officieele bronnen bewerkt", onge twijfeld naar kadastrale kaarten, in de jaren 1865-1868. Het kaartje van Edam draagt het jaartal 1866.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 41