INLEIDING Wie Edam wil bestudeeren moet bij Amsterdam begin nen en omgekeerd. In Amsterdam kan hij zien hoe Edam had kunnen worden wanneer de stad was voltooid en tot wasdom gekomen. In Edam kan hij zien hoe de Amster- damsche Damsluis is geweest. Beide steden hebben hun Dam, Spui, Keizersgracht, Heerengracht, Doelestraat, Gra venstraat en Jonkerstraat. Beide ontleenen zij hun naam aan 't water en aan den dam die daarover geslagen werd. In Amsterdam heette de oever langs 't Damrak Op 't Water; in Edam kent men de Kade Op 't Y geheeten. Er zijn ook tegenstellingen. Zoo buitensporig veel litteratuur als er over Amsterdam bestaat, zoo weinig is er over Edam. Behoudens enkele mededeelingen in oude boeken, is het oudste en eenige gedrukte geschiedenisboek van Edam een bescheiden boekske van den predikant W. A. T. Kruyt- hof (2e druk 1756), herhaald door een boekje van 1857 door F. Allan, onderwijzer op Marken. Er is nog een twee de geschiedenisboek van Edam, een weinig bekend stuk, een niet tot druk gekomen boek, een „handschrift" genaamd. De geschiedenis der stad Edam door P. Costerus Wzn van 1869 met een vervolg over de SintNicolaaskerk door W. P. Costerus Pzn. Daarbuiten is er een geschiedenisbron zon der weerga, dat is de stad zelve in haar aanzien, wateren, rooilijnen, straatnamen, toegelicht door het geringe aantal oude en nieuwe kaarten van het gewest en plattegronden van de stad. In dit geschrift is slechts in bescheiden mate gebruik ge maakt van historische gegevens ontleend aan voormelde boeken, terwijl in 't geheel geen speurtocht door archieven ondernomen werd omdat dit beter aan beroepshistorici kan worden overgelaten, maar werd in ruime mate geput uit de laatstgenoemde bronnen, de kaart, de stadsplattegrond, de afbeelding doch bovenal uit de werkelijkheid, datgene wat velen argeloos voorbijgaan. Een van de doeleinden 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 3