Het valt op dat de N.O-hoek binnen de veste van weiden •met schuine sloten geworden is tot rechthoekige erven met moestuinen, waarbij het Nieuw Vaartje en de Heeren gracht tot richtlijn werden genomen en waarbij we op merken dat Jacob van Deventer die twee wateren reeds afbeeldde, zoodat de nieuwigheid van 't vaartje reeds van vóór 1560 is en dat bewijst welk een taai historiestuk de naam is. Alvorens afscheid te nemen van I. Tirion's kaart in de door hem uitgegeven „Tegenwoordige Staat", bezien we nog het wapen daarop rechts boven afgebeeld, dat gevat is in een omlijsting in vormen van den Lod. XV stijl en waarboven nu een leeuw komt kijken, blz. 6. 4. Suringar's Gemeentealias In 't jaar 1866 verscheen bij den uitgever Hugo Suringar te Leeuwarden een Gemeenteatlas, zijnde een duizendtal kaartjes van Nederlandsche Gemeenten, in een aantal ban den naar de Provinciën vereenigd21). De kaartjes zijn, naar tijdsgebruik in lithographie (steendruk) uitgevoerd, in zwarte lijnen, waarbij de omtrekken der gemeenten met de hand gekleurd zijn. Op een kaartje zien wij wat tot de Gemeente Edam behoort. Eerst de stad Edam, die vrij nauwkeurig is aangegeven in gearceerde huizenblokken met de monumentale gebouwen zwart. Aan den N.W. kant staat Loopbrug, dat is weer dat bruggetje naar het drie hoekig weidje dat nu al driehonderd jaar in de belangstel ling van elk kaartteekenaar staat, zeker omdat men van den toren er boven op ziet, de oudste weg noordwaarts. Als tegenwicht staat aan den Z.O- kant Oph. Br. in een vfeg die tevoren niet in aanmerking kwam, het Volendam- merpad langs de Voor-Ye. We zien dat de Westkant van de stad, de vest tevens de gemeentegrens is met Middelie maar dat de gemeente Edam uitgestrekt is en wordt om ringd door vele bevriende mogendhedenMiddelie, Kwo- dijk, Purmerende, Monnickendam, Katwoude en de Zui derzee. Binnen de gemeente valt het visschersdorp Volen- 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 39