35 om de kerk wandelen, welke een hoogen toren had, terwijl het kerkgebouw slechts klein was. Op een ruim plein in 't midden van de stad staat het cijfer 6, verwijzende naar Den Dam. Rondom dit plein is geen enkel flink bouw werk, alleen maar gewone huisjes. Wel is aan de Voor haven, op den hoek van de volgende straat bij cijfer 7 het Stadthuys. Blijkbaar is bij de verdwijning van dit oudste stadhuis en toen de Luthersche kerk daar kwam, de steeg bebouwd. Dit Stadthuys moet derhalve een stadhuisje ge weest zijn met een torentje. Buiten de stad staat in 't breede water cijfer 8, De Haven. In de haven ziet men mooie zeilschepen. In de weiden buiten de veste zijn ter aanduiding koeien geteekend; dit ziet men ook binnen de stad. Dat is niet zoo vreemd want Edam heeft thans bin nen de veste nog koeien en stalling. Dat is gemakkelijk in geval van schaarschte en bonnetjes, want daar weet de koe niet van en zij zwijgt als 'n koe. Het aantal molens in de stad is geminderd, doordat sedert Jacob van Deventer Edam bezocht en in teekening bracht, de bebouwing is uit gebreid; er staat langs den Noordkant van de Achterhaven nog maar één standaardmolen. Tezamen met twee op de bolwerken had Edam drie korenmolens, evenveel als vroe ger toen ze langs de Achterhaven stonden. Twee ervan zullen verplaatst zijn, want standaardmolens hebben geen bezwaar tegen verhuizenbovendien vangen ze meer wind op een bolwerk dan binnen een vestingwal- Ook de hoeken van de kaart leeren ons nog iets. Links onder is een schaal met Pedes Geometrici, 240 voeten te gelijk. Het zonderlinge is dat de gravure op dezelfde schaal is als de zeventig jaren vroeger geteekende plattegrond, welke toen Jacob van Deventer maakte, terwijl overigens Balthasar Florisz. van Berckenrode niet van zijn voorgan ger heeft afgekeken maar de stad zelfstandig in beeld heeft gebracht. Rechts boven is het wapen van Edam. Dit is in een cartouche met omgekruld ornament, nijgende naar kwabornament, dat naar den stijlvorm is te schatten op 1630, een bewijs dat de kaart niet veel ouder kan zijn dan het boek dat van 1632 is. Het wapen is een rund met

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 33