en de opvolgende muurtoren is een flinke brug over den buitensingel, echter zonder poortgebouw. Deze brug voert naar een polderweg langs een sloot en aan den buiten singel liggen tuintjes, zomerverblijven met sier- en moes tuinen. Op den Z.W. hoek is een rechthoekige muurtoren, een slechts weinig voorkomend vestingsonderdeel. Aan de W.-zijde ziet men buiten de stad een vaart en twee wegen in de richting van de Purmer, alle met huisjes en tuinen. Blijkbaar is de „lintbebouwing" waar nu zooveel om te doen is reeds oud. De W.-zijde van de vesting is weder met drie muurtorens in vier gelijke stukken verdeeld- De beide wegen naar de Purmer voeren ieder door een poortge bouw. In de stad zijn de grachten en straten aangegeven met tal- looze eenvormige huisjes, behalve een gedeelte aan den N.O.kant dat nog onbebouwd is. Daarin ziet men behalve de schuine slooten ook één die haaks op de achterhaven staat, evenals de verkaveling ten Oosten van de stad, fei telijk een vervolg van die verkaveling, welke dus ouder is dan de veste. Deze sloot nu Heerengracht geheeten is nu nog op de kadastrale kaart bekend, een zeer oude herinnering aan de verkaveling vóór den aanleg van de stad. Behalve de huisjes en de schepen op de werven en de tuinen zijn enkele openbare gebouwen in scheve projectie aangegeven. Eerst aan den Noordkant de Groote Kerk. Deze heeft een toren met hoogen spits; een drieschepig dak (nu zonder dakruiter), een zuidertransept en een noorder transept. Geheel betrouwbaar is deze afbeelding niet, want de choorsluiting en de Librye aan de Zuidzijde ontbreken. De vroegere kapel van het Bagijnhof is ver dwenen. Daar is nu een groot bouwwerk met een binnen hof er staat een cijfer 2 bij, waarvan 't register dat in een cartouche is bijgeteekend zegt: t oude manhuys. Een cij fer 3 (men moet 't weten te zien) daaronder is de Bier Kaey. Een cijfer 4 daaronder en niet ver van de Purmer- poorten is de Osse-Marckt. Een cijfer 5, in een pleintje verwijst naar de Kleyne Kerckopmerkelijk dat deze kerk vrij lag aan een pleintje, dat nu volgebouwd is- Men kon 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 32