32 slechts een muurtoren van wat grooter afmeting dan de anderen met daarnaast een opening, een muurpoortje en een brug over de buitengracht welke aansluit op een bochligen weg. Dat is de eerste maal dat de weg richting Oosthuizen is aangegeven, de landweg wel te verstaan, want de waterweg was tevoren wel geteekend. Dan tellen we vier muurtorens welke den vrijwel rechten vesting muur in vijf gelijke stukken verdeelen. Tusschen de eerste en tweede muurtoren is een muurpoortje met een smalle brug welke slechts voert naar een met sloo- ten afgebakend stuk weiland met een bouwwerk erop, wel licht een stadsweide met stalling. Dat bruggetje is er nu nog en komt nog voor op de hedendaagsche kadastrale kaart. Het land buiten de stad is door schuin gerichte slooten tot lange weiden ingedeeld. Binnen de vesting zijn dezelfde slooten, waaruit blijkt dat zij ouder zijn dan de vesting, dat deze dwars door het lage veenland is aange legd. Op den N.O-hoek is een voor dien tijd modern bol werk 16) met een standaardmolen erop. Midden in de Oost zijde, op den Z.O.-hoek, aan de Z.-zijde en aan de W.-zijde ziet men dergelijke gebastionneerde bolwerken of bastions, tesamen vijf stuks, die blijkbaar in den alouden vesting muur zijn aangebracht orn de vesting naar de inzichten des tijds te verbeteren. Aan de Oostzijde zijn voor de we gen aan weerskanten van de Voorhaven poortgebouwen. Met een vergrootglas zien we dat de eerste een sierlijk bouwwerk is en dat de tweede rond is. Buiten de stad is de verlengde .Voorhaven tot een breed water geworden met scheepswerven erlangs. De Achter-Ye is niet veel meer dan een breede poldersloot. Aan den Zuidkant telt men vijf muurtorens, waarvan twee thans van een over dekking zijn voorzien, als een spitsen toren, zooiets als men thans te Delft kan zien uit den trein. Naast den meest westelijken dezer overdekte muurtorens is een opening, een waterpoortje met een steiger met een weerschut ervoor. In den Zuidelijken schans ziet men dat op het bolwerk de oude muurtoren met spitse overdekking van het vroegere verdedigingsstelsel is blijven staan- Tusschen dit bolwerk

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 30