houdt. Dan tellen we in den vestingmuur zes muurtorens welke den indruk wekken rechthoekig te zijn. Dat zijn ze. niet. Men ziet de binnenzijde. De buitenzijde is halfrond. Tot een van de taaiheden net zooiets als de taal be hoort de kadastrale kaart. Langs de lage rechte noordzijde van de stad ziet men daarop nog drie halfcirkelvormige uitwassen, de buitenzijde van den alouden vestingmuur. Aan de Oostzijde van de stad gaat de vestingmuur zoo maar dwars over de haven, blijkbaar net zooiets als men nu nog te Zutphen zien kan waar de vestingmuur over de Berkel gaat. Ter weerszijden van de Voorhaven is een poortgebouw, PORTA staat erbij geschreven. Aan de zuidzijde vervolgt de vestingmuur met de stadsgracht aan de buitenzijde en de wandelweg erlangs aan de binnen zijde en langs de muurtorens, die blijkbaar niet overdekt zijn- In den Z.0. hoek is een gat in den muur, met een brug en een landweg, een geschikte plek voor den vijand om in te breken. Aan den Z.W. hoek kruisen water en muur elkaar weder doch de muur loopt daar niet door; wel is aan beide zijden weder eene PORTA. Vandaar gaat de muur recht noordwaartsch, voorzien van muurtorens. Binnen de vesting is aangegeven wat de vijand van verre zien kon, wat boven den stadsmuur en de stad uitsteekt. Eerst aan de Noordzijde de groote kerk, met TEMPLU; het streepje boven de letter U is afkorting, zooiets van „de rest begrijpt u wel", templum. Daaronder is nog een klein kerkachtig bouwwerk, dat een daktorentje, een dakruiter heeft. Erbij staat geschreven SORORES, zusters, waar mede verklaard wordt wat dat is. Het is de kapel der ba- gijnen, volgens de Heilige Linie Oost-West gericht, met aan de Westzijde, waar tevens de Westdeur geweest moet zijn, een bruggetje over de Achter-Ye naar het eiland aan de overzijde waar zooals de minuutkaart aangeeft de bagijnehuisjes, juist op de plek en net zoo gerangschikt als de tegenwoordige Proveniershuisjes, die dus moeten zijn voortgekomen uit de Bagijnehuisjes. We merken tevens op dat tegenover den Westtoegang van de Groote kerk ook een bruggetje is over de Achter-ye naar een kleiner eiland, 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 26