27 grond er reeds was en dat blijkbaar een smalle gegraven -verbinding was van de haven naar de plek van de bult; dit water, dat ééns nieuw gemaakt en geweest is, heet nog steeds Nieuwe haven. Afb. 4. Buiten de bebouwde kom en binnen de veste was nog veel ruimte. Daarin, aan de Noordzijde van de stad, werd een tweede en zeer groote kerk gebouwd, gewijd aan Sint Nicolaas, de beschermheilige der zeevaarders en geplaatst met den toegang, den toren en het choor naar de Heilige Linie. Langs het water was geen weg naar de kerk; deze werd eerst later Op het Y aangelegd. Wel werd de weg die reeds bij den Dam noordwaartsch voerde verlengd naar de kerk, de Kerkstraat. De wandeling van den Dam naar de brug en poort aan de Noordzijde van de stad ging, zooals de kaart met stippellijnen aangeeft, door de Kerk straat, links voor en om de kerk of zoo gewenscht rechts voor en om de kerk en vandaar over de nog bestaande houten brug naar een pad door de weilanden, de oudste weg Noordwaarts. Deze wegen om de kerk kan men nu nog wandelen, maar de auto's gaan nu niet meer dien om weg maar uit de Noord komende, rechtuit, Op het Y, nu Mathijs Tinxgracht genaamd. Zoo leidt ons Jacob van Deventer door Edam en laat ons veel zien en steeds meer, hoe langer we op zijn platte grond turen. Maar deze cartograaf hield niet van halve maatregelen. Op de mooie kaart, die hij voor den Koningk van Hispagnien maakte, teekende hij erbij nog een platte grond waar alleen op stond wat de vreemdeling noodig had, de wateren, de wegen met stippeltjes, zoodat hij te voren kon weten waar de aarde begaanbaar was en waar niet, maar bovenal de vesting en wat daarboven uit kwam. Op deze plattegrond Afb. 5 zien we eerst de omgaan de vestingmuur, op dezelfde wijze als op de teekening doch de tweede, de „carton" geeft de vesting duidelijker. Laten we rondwandelen, beginnende naar de regelen der kunst in den N.W. hoek en dan met de zon mede. ■In den N.W. hoek zien we een brug over de vestinggracht en het begin van een weg welke echter in de weide op-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 25